נכנסים לבתים

אושר של מרחבים גליליים | דירה בגליל בניחוח סקנדינבי

תגובות |shay|

אם תשאלו את האדם הפשוט מה הוא מבקש לדירת החלומות שלו, אחת הבקשות העיקריות תהיה, כנראה, מרחב. חלל גדול. ‘ספייס’. ומה יותר טוב ממרחב כזה בלב הגליל הירוק, הפורח, הממלא? כך בדיוק חשבה גם שמחה, אשר ביקשה לעצב את ביתה החדש ביישוב מנוף (לא רחוק מכרמיאל).

“הלקוחה מתגוררת לבדה, בבית שנועד כולו לצרכיה”, מספרת ליבנת כהן מרין המעצבת. “השאיפה של שמחה הייתה קבלת חלל רחב ומזמין, פונקציונלי ופרקטי, בנראוּת מודרנית ‘שיקית’ וצעירה, שיעניק תחושת OPEN SPACE ועם זאת ישתלב עם הנראוּת החיצונית של הבית ועם החמימות שמקרין הנוף ביישוב”.

את הבית תכננו עבורה למטה קומה שמארחת ומעניקה לילדים ולנכדים להיות בה כמה שרק רוצים ולמעלה ממלכה שלמה שהיא רק שלה הפרטיות מוחלטת

חלל רחב ומזמין, פונקציונלי ופרקטי | צילום: עודד סמדר

המעצבת נכנסה לתמונה עוד בשלב טרום ההיתרים, ויש לכך חשיבות עצומה בפרויקטים מסוג זה. “בשלב זה יש לי שפע זמן להתלבט ולבחור באורך רוח את הטוב ביותר עבור הלקוחות שלי”, מסבירה המעצבת. “מתוך הדגמים שהוצעו, בחרנו בדגם של 145 מ”ר הכולל קומה תחתונה בגודל 85 מ”ר וקומה תחתונה בגודל 60 מ”ר”.

עם זאת, גם בדגם המקורי בוצעו שינויים: גרם מדרגות דו־כיווני בוטל, ובמקומו תוכנן גרם חד־כיווני מרחף, לטובת הגדלת המרחב בחלל הציבורי. כמו כן, בקומה העליונה אוחדו שני חדרי שינה לחדר אחד גדול ומפנק – שוב, לטובת המרחב – וחדר שינה אחר הוסב לחדר ארונות. ובאשר לסגנון העיצוב: שמחה ביקשה שיהיה מודרני וצעיר בקווים נקיים, וללא פריטי וינטאג’.

מודרני וצעיר בקווים נקיים, וללא פריטי וינטאג | צילום: עודד סמדר

נראות מודרנית שיקית וצעירה | צילום: עודד סמדר

הבית עצמו מחולק כך שקUמת הכניסה היא קומת האירוח, ובה גם חלל ציבורי, גם מטבח פתוח וגם פינת אוכל בסגנון נורדי, שבמסגרת העיצוב הפכה למעשה למרכז הבית (לפחות בקומה התחתונה). בסלון המרווח יציאה לחצר ולגינה, ובסמוך שירותים ומקלחת לאורחים. בקומה הזו גם יחידת ההורים, שבה מקלחת צמודה, יציאה לחצר אישית וממ”ד.

פריטי עיצוב משלימים בסגנון נורדי | צילום: עודד סמדר

פלטת צבעים מונוכרומטית עם נגיעות צבע עדינות | צילום: עודד סמדר

אל הקומה השנייה, שהיא למעשה הקומה המיועדת לשימוש הלקוחה בלבד, מובילות מדרגות עץ אלון מרחפות, המעניקות לבית תחושת מרחב, פתיחות ושקיפות. בקומה זו סוויטת השינה הענקית, בגודל 35 מ”ר, מקלחת מפנקת, יציאה למרפסת שמש אישית, חדר הארונות וחדר שירות וכביסה.
הקומה התחתונה רוצפה במסגרת העבודות באריחים אפורים, 90X90 דמויי בטון, פונקציונליים ונוחים לניקוי; הקומה העליונה רוצפה בפרקט למינציה דמוי עץ אלון מעושן, למראה חמים ונעים.

מטבח בגוון ניוד | צילום: עודד סמדר

וכעת, ‘נצלול’ אל פירוט העבודות עצמן:
החלל הציבורי עוצב כך שייתן הרגשה של חלל עצום, גם אם מדובר בסך הכול ב־50 מ”ר. לצורך כך בוטל, כאמור, גרם המדרגות המאסיבי המקורי, ותוכנן גרם מדרגות מינימליסטי בנוכחותו. הטלוויזיה נתלתה על הקיר בחזית, והספה מוקמה מולה, כשגבה אל הנכנסים. לכן נבחר עם גב מקומר ומעוצב, והוצמד לו ספסל של COLECTIE שעליו מונחים ספרים, מגזינים ודברי נוי. השולחן והכורסה בסלון, של חברת GAZDA, נרכשו בחברת טולמנס DOT, כמו מרבית הרהיטים בבית.

שולחן עץ אלון עם משטח פורמייקה ננו פרקטית מאוד | צילום: עודד סמדר

ויתרו על האי המסורתי לטובת שולחן נגיש ונוח | צילום: עודד סמדר

בסלון נתלתה גם ארונית אחסון מעץ אלון לבן צבוע, שתוכננה – כמו כל פרטי הנגרות בבית – על ידי אנשי הסטודיו לעיצוב. היא מאחסנת כלי אירוח ומעניקה לסביבתה מראה קליל ונקי. פריטי האודיו והמולטימדיה של הבית נמצאים בארון שירות גדול שנמצא במעבר, ומשמש גם לאחסון מעילים, תיקים, פריטי דואר ועוד. להשלמת מראה הארונית נתלתה בסמוך ספריית מתכת בגוונים של חול ואפור בהיר. היא תוכננה עם אנשי STUDIO FE.

הממ”ד הוסב לחדר עבודה ובו ספריית ענק משי בגווני קפה מעושן | צילום: עודד סמדר

מרחב עבודה נעים בבית | צילום: עודד סמדר

המטבח, של חברת רגבה, נבחר בגוון ניוד (NUDE) ותוכנן כמטבח רי”ש פתוח, עם חלון ראשי שהוגדל מאוד, להשגת שפע של אור כיאה לעיצוב הסקנדינבי. מאחר שחשוב היה למעצבת לייצר חלל כמה שיותר פתוח וגדול, הם החליטו לוותר על האי ה’מסורתי’ ולהחליפו בשולחן נגיש ונוח, שיכול גם להיפתח.

ההחלטה הזו בהחלט פתחה את החלל, וכדי להשלים את התמונה נפתחה יציאה נוספת אל החצר, ישירות מהמטבח, דרך דלת ויטרינה שקופה שמכניסה עוד אור פנימה.

מסדרון עם קיר ארונות לבן ונקי | צילום: עודד סמדר

בפינת האוכל, מהמקומות המרכזיים בבית, כאמור, הוצב שולחן עץ אלון עם משטח פורמייקה ננו פרקטית מאוד, של חברת Skoube לטולמנס DOT. הכיסאות, של Lobus by Stua בגווני פודרה, ורוד מעושן ואפור־קפה משלימים את פלטת הצבעים המעושנים שנבחרה לבית – פלטה עדינה, נעימה ומאוד נורדית. מעל השולחן נתלה גוף תאורה ייחודי בגוון SAND המכונה BELL, של חברת NORMAN COPENHAGEN.

מבואת חדר הרחצה המשמשת להתארגנות | צילום: עודד סמדר

ארונית מגירות אינטימית מעוצבת בסגנון נורדי | צילום: עודד סמדר

במקלחת האורחים הונח ריצוף בדומה לזה שבשאר חלקי, וסביבו אריחים אפורים מותאמים, למראה נקי ונורדי. בשירותי האורחים הוספה עוד מקלחת, ובחלל זה נעשה שימוש באריחים של חברת MUTTINA מבית MODY, דמויי בטון לבן. כיור ענק של KATALANO וברז של חברת GESSI בצורה של טיפה נוספו גם הם לחדר זה.

שמחה היא רכזת מתמטיקה ומנהלת פדגוגית וביקשה לייצר לה מרחב עבודה נעים בביתה. לכן הוחלט להסב את הממ”ד לחדר עבודה ובו ספריית ענק מסנדביץ’ בירץ’ ופורמייקת משי בגווני קפה מעושן. הוצב בו שולחן עבודה רחב של RACK AND TACK ומעליו נתלה גוף תאורה בעיצוב אישי שנצבע לגווני חמרה ורודה, כמו חלקים בשטיח ובסל הלֶבֶד של חברת FERM LIVIG.

אריחים אפורים למראה נקי | צילום: עודד סמדר

אביזרי אמבטיה משלימים בסגנון נורדי | צילום: עודד סמדר

עד כאן הקומה התחתונה, וכעת למהפך שנעשה בקומה העליונה:

אחד השינויים הגדולים בקומה הזו הוא איחוד שני חדרי השינה לסוויטת הורים אחת גדולה, עם שלושה כיווני אוויר. הכניסה לסוויטה היא ממרכז החדר. מימין ישנה מבואה אינטימית לחדר הרחצה, ומשמאל מיטה רחבה QS מפנקת. מעל המיטה – צילומי שחור־לבן של  VENSA PAXTONועל גביה מצעים עדינים בגוונים מותאמים ובטקסטורות משלימות. לצד המיטה כורסת נדנדה של BADOSA שעוצבה בהזמנה אישית. במרכז החדר טלוויזיה על עמוד בתלייה קלה, שאינה סוגרת את החלל.

סוויטת הורים עם שלושה כיווני אוויר | צילום: עודד סמדר

מצעים עדינים בגוונים מותאמים ובטקסטורות משלימות | צילום: עודד סמדר

במבואת חדר הרחצה נתלתה מראה והוצבה מגירה תלויה, המחולקת לתאים. זו פינה המשמשת לאיפור ולסידור השיער. בסמוך – כיסא בר מותאם ומשמאל ארונית מגירות אינטימית להלבשה תחתונה ולפריטים אישיים.
בחדר הרחצה המפנק הוקם מקלחון רחב עם ספסל צף, לנוחיות הרחצה. שידת המקלחת עשויה אלון מולבן ויש בה תא פתוח, צבוע ורוד עתיק, לשימוש יומיומי. השידה הארוכה מכילה מגבות ומוצרי רחצה מותאמים, והיא פונקציונלית מאוד.

שידה ארוכה ופונקציונאלית | צילום: עודד סמדר

גולת הכותרת של הקומה, ואולי של הבית בכלל, היא חדר הארונות – ‘חלומה של כל פשניסטה’. זהו חדר שינה שהוסב לייעודו החדש, ובו ארון תליה רחב, ארון חורף וארון קיץ קבועים, מגירות תואמות לפני עונות השנה, וכיס לקרש גיהוץ נשלף. במרכז החדר ‘אי החלומות’, שמחופה בזכוכית לתכשיטים ובו מגירות לצעיפים, למשקפי שמש, לשעונים, לחגורות, לכובעים ולתיקים, ומדפים ל’נעלי היומיום’. חדר הארונות הזה, ובעיקר האי המיוחד, תוכננו בקפידה עוד הרבה לפני בנייתם בפועל.

בסמוך לחדר הארונות – חדר שירות וכביסה שבתוכו ארונות ומגירות נשלפות לכביסה מלוכלכת, וכיור לכביסה ידנית.

חדר הארונות – ‘חלומה של כל פשניסטה’ | צילום: עודד סמדר

במרכז החדר ‘אי החלומות’ | צילום: עודד סמדר

אחסון לנעליים ואקססוריז | צילום: עודד סמדר

השאיפה למרחב ולחללים גדולים מורגשת בפרויקט הזה בכל פינה. היא מאפשרת לבעלת הבית ליהנות מחופשיות וממרחבים בסגנון ובטעם גלילי, מבלי להרגיש לבד ולו לרגע אחד. היצירה אשר גובשה כאן היא ללא ספק פנינה גלילית מיוחדת במינה.

 

מאיפה…?

מטבח – מטבחי רגבה

ריצוף וחיפוי מקלחות MODY

תאורה – אקו לייט מקבוצת שינגוט.

מדרגות – קו נבון .
אאודיו ופתרונות צפייה – אניגמה אודיו וקולנוע ביתי

ריהוט – TOLLMAN’S DOT

שטיח בסלון – שטיחי איתמר

שטיחים בחדר ארונות וחדר עבודה – FERM LIVING

גוף תאורה מעל פינת האוכל Normann Copenhagen –

מנורת שולחן בסלון – Edition by Sagit Goldin

ספריות מתכת תלויות בסלון – Fe סטודיו למתכת

כורסת נדנדה בחדר השינה – בדוסה

ספסל עץ משולב מתכת בגב ספה Collectie – פשוט לעצב יפה

צמחיה מלאכותית – Floralis פלורליס

אקססוריז:

Edition by Sagit Goldin, טולמנ’ס דוט Yahalomis, Tema Shop , Story ואוספים פרטיים.

פרטי אופנה משובחים בחדר ההלבשה – בוטיק האופנה ZENUKA

שולחן חדר עבודה – Rackandtack.com

קבלן מבצע – ק.ב.ברקן הנדסה בע״מ Ronen Kuehn

וילונות – אר’הלה וילונות

משטחי שיש – שיש ביאליק

מעקה זכוכית ומקלחונים – זכוכית גביש