מגזין

לא לספרים בלבד | ספריות מעוצבות בסגנון סקנדינבי

תגובות |shay|

ספרייה ביתית היא הרבה יותר מאשר רהיט ותו לא. היא אוצרת בתוכה שלל משמעויות, היא סמל סטטוס, היא הופכת מיד לפריט מרכזי בחלל, וכמו שסגנון העיצוב הנורדי ‘אוהב’ – היא פרקטית מאוד ושימושית במיוחד. בסקנדינביה מדובר ברהיט חובה בכל בית, כסטנדרט, וגם כאן בישראל הספריות הביתיות הופכות שכיחות יותר ויותר. אז איך משלבים את התוספת העוצמתית הזו בחלל, כחלק מעקרונות העיצוב הסקנדינבי? מינימליזם, מחשבה טבעית ויצירתיות רבה עושים את כל ההבדל.

הציצו והתרשמו.

ספרייה בצורניות מעניינת של המעצבת מעיין זוסמן

ספרייה גאומטרית מברזל שחור ולבן עם מדפי עץ אלון

הרהיט נועד ליצור הפרדה בין חלל המטבח לסלון. הלקוח שהיה רגיל לחלל מופרד רצה הפרדה סמלית אך יחד עם זאת לא לחסום את החלל. החלל מלבני וצורת הספרייה המעוצבת השונה יוצרת עניין צורני שונה בחלל.

ספרייה בצורניות מעניינת של המעצבת מעיין זוסמן | צילום: גדעון לוין

מגדירה את שני החללים | צילום: גדעון לוין

ספרייה הרמונית של המעצבת אודליה שיינפלד

ספרייה מינימליסטית א-סימטרית בגוון אפרפר

הספרייה אשר נמצאת בחלל המרכזי בדירה תוכננה כאובייקט מכולל; אובייקט המייצר הרמוניה בין הפונקציות השונות בחלל הציבורי הפתוח, אשר כולל בין היתר פינת עבודה, סלון, שולחן אוכל ופסנתר.
הספרייה המשתרעת על קיר באורך חמישה מטרים, תוכננה כיחידת מדפים ללא גב על מנת לייצר מראה אוורירי וקליל, ואילו הקיר עצמו נצבע בגוון אפרפר הזהה לצבע הספרייה בכדי לייצר מראה אחיד ושלם המגדיל את החלל. אורכה וגודלה של הספרייה יצרו אילוצים קונסטרוקטיביים אשר התנגשו בחזון המיניסליטי של המעצבת וחייבו חשיבה יצירתית. על מנת לשמור על חזית עדינה יצרה המעצבת פרט דיקוק, וכל דפנות הספרייה יוצר במיוחד כך שבחזית הספרייה הדפנות דקות ועדינות והן מתעבות בהדרגה כדי להקנות לספריה חוזק ויציבות.
החלוקה הפנימית של הספרייה תוכננה על שני צירים, אנכי ואופקי. בציר האופקי נשמרו קווים שלמים אשר מדגישים ומגדילים את החלל ולכן יוצרים תנועה ומבט אל הנוף המרהיב אל הכיכר. ואילו הציר האנכי יוצר חלוקות למודולים אשר חוזרים על עצמם באופן רנדומאלי ומייצרים דינמיות ועניין תוך שמירה על הרמוניה.
הספרייה שתכנונה החל ברצונה של הלקוחה לאלמנט פרקטי לאחסון ותצוגה, הפכה במהרה לאלמנט המרכזי שבחלל; מינימלסטי אך פרקטי, אקלקטי אך הרמוני.

הספרייה מייצרת הרמוניה בין הפונקציות השונות בחלל הציבורי הפתוח | צילום: עמית גושר

עוד במגזין – כל מה שרציתם לדעת על עיצוב סקנדינבי>>

האלמנט המרכזי בחלל | צילום: עמית גושר

ספרייה בלי פחד במה של המעצבים מעיין זוסמן אמיר נבון וקרן ברוקמן

ספריית ברזל בשחור מט העומדת על במה מצופה בטון על רקע קיר סגול-אפור

הספרייה נועדה גם לספק מקום לספרים וחפצים דקורטיבים אך גם לתת תוספת אחסון בחלת הציבורי באמצעות מגירות העץ. בתוך הספרייה הארוכה משולבת פינת עבודה. הספרייה היא פרי סטנדינג.

הספרייה מיועדת לספרים, לדקורציה ולאחסון | צילום: איתי בנית

הספרייה עומדת על במה מצופה בטון | צילום: איתי בנית

הספרייה המפתיעה של המעצבת סתיו ברין

ספרייה מודולרית של איקאה

תאמינו לא (בעיקר לא) מדובר ברהיט של איקאה, ספריית SVALNAS, ספרייה מודולרית של איקאה, עשויה מבמבוק בשילוב מתכת בצבע לבן. ניתנת להרכבה באופן עצמאי עם יחידות פתוחות וסגורות ובנוסף ניתן לשלב גם פינת עבודה קטנה. המעצבת סתיו ברין הצליחה ליצור מראה מינימליסטי ומלא בסטייל נורדי באמצעות תכנון נכון של הספרייה, כזה אשר לא מעמיס על החלל ונותן תחושה של פריט אייקוני. המעצבת שילבה בספריה ספרים, מגזינים ופריטי נוי במינון מדויק, נעים והרמוני.

ספריה מודולרית של איקאה במראה נורדי מינימליסטי | צילום: עינת מולכו

ספרים, מגזינים ופריטי נוי במינון מדויק, נעים והרמוני | צילום: עינת מולכו

מבמבוק בשילוב מתכת בצבע לבן | צילום: עינת מולכו

גם יפה וגם שימושית, הספרייה של המעצבת אפרת ווינרב ל We architects

ספריית עץ ליבנה מולבן הממוקמת על קיר הטלוויזיה.

הספרייה באה לתת מענה לשני צרכים- מיקום הטלוויזיה ואחסון לכלל הבית- גלוי ונסתר לכלל הבית. ישנו שילוב בין מידוף פתוח המאפשר אחסון ספרים וחפצי נוי לבין מידוף סגור המאפשר אחסון פרקטי הנדרש בדירה תל אביבית טיפוסית- נעליים, תיקים, מדפים. כל הספרייה עם פתיחת טאץ׳ על מנת להקליל אותה ולהימנע מידיות. מה שיוצר את המראה הייחודי של הספרייה הוא הגב שלה, כך שלא רואים את הקיר מאחורה והסגירה למעלה בין הספרייה לתקרה באותו חומר.

שילוב בין מידוף פתוח לסגור | צילום: איתי בנית

גב הספרייה מקנה לה את המראה הייחודי שלה | צילום: איתי בנית

ספריה אינטראקטיבית של המעצבת הדר חורש

ספרייה מינימליסטית בהשראת יצירות האומנות של האמן יעקב אגם שמשנות צורה

המעצבת רצתה לייצר פרט נגרות שישמש כיצירת אומנות בחלל ופעלה בשלושה מישורים: צבע, עומק וצורה (פתוח/סגור). הספרייה מורכבת מקוביות ב-4 מידות שונות הן מבחינת העומק והן מבחינת הגובה. הקוביות מתוכננות בצורה כזו שחלקן פתוחות בחזית וסגורות מהדופן וחלקן סגורות בחזית ופתוחות מהדופן. המבנה הזה מייצר ספריה מעניינת ב-270 מעלות עם מדפי אחסון  מ-3 כיוונים. כדי להדגיש עוד יותר את המבנה, נבחרו 4 גוונים של לבן שההבדלים ביניהם מינוריים כך שבמבט כללי לא ניתן להבחין שמדובר במספר גוונים שונים.

המעצבת בחרה לקרוא לה “ספריה אינטראקטיבית” כיוון שהיא גורמת לצופה לזוז בחלל  ולהביט בה מכיוונים ובזויות שונות ובכל פעם ליהנות מחוויה מעט שונה.

ספרייה בשלושה מישורים | צילום: גדעון לוין

בהשראת האמן יעקב אגם | צילום: גדעון לוין

ספרייה במראה אוורירי של המעצב דורי רדליך

ספריית ברזל תלויה בשילוב מחברי פליז

הספרייה בתכנונו של דורי, בוצעה כך שהיא בעובי חומר מינימלי של 4 מ”מ, מה שמשווה לה מראה אוורירי, אלגנטי ומינימלסיטי. המדפים תלויים ומחוברים באמצעות מוטות ברזל עגולים המוברגים זה לזה. הספרייה נתלית מתקרה דבר המחייב תקרת בטון/ קורת בטון הנושאת בכל המסה. עיגון הספרייה (הקונסטרוקציה) הנושא את כל המשקל מוסתר במדף עץ.  ספריה זו תוכננה עם מדפים באורכים משתנים, מה שייצר משחקי גובה בין “התאים” השונים שנוצרו. פרט מאוד יפה הוא מחברי הפליז החובקים את המוטות בין מדף למדף. בספריה זו שולבה גם יחידת נגרות המסתירה בתוכה את כל המדיה (כי בחלל ישנה טלוויזיה על עמוד בשל היעדר קיר) משולבת ברזל מחורר.

מראה אוורירי, אלגנטי ומינימלסיטי | צילום: עדי כהן צדק

שילוב של יחידת נגרות משולבת ברזל מחורר | צילום: עדי כהן צדק

ספרייה א-סמטרית של המעצבת ליבנת כהן מרין

ספרייה מודולרית הנטמעת בקירות הבית

הספרייה תוכננה כחלק מהתכנון הא-סמטרי הכולל של הבית ומוקמה בקיר מרכזי בבית במטרה לשמש כלי קיבולת לאמנות , פרטי עיצוב וספרים שדיירי הבית מאוד אוהבים. צורתה המודולרית מאפשרת לה להשתנות, היא בנויה ממדפי רוחב ומחיצות חזיתיות שנעות על מסילה הממוקמת בתחתית של כל מדף המאפשרות לדיירים לשנות את צורתה בכל פעם. צבעה הלבן מאפשר לה להיטמע בשאר הקירות ולא לבלוט יתר מדיי, הוא מעניק לה מראה נקי ומינימליסטי ומאפשר לפרטי האמנות לבוא לידי ביטוי.

מראה נקי ומינימליסטי הנותן במה לפריטי האומנות | צילום: גדעון לוין

מודולרית הניתנת לשינוי | צילום: גדעון לוין

הספרייה שמעבר לים של המעצבת אנה כהן גרשוב

ספריית עץ לבנה מנגר המשמשת מסגרת דקורטיבית לקיר

הספרייה בסלון עוצבה כנקודת המיקוד של החלל במטרה ליצור שימוש לשטח שאינו פונקציונאלי. הבחירה בצבע הלבן ובסגנון הנורדי מאפשרים תחושת זרימה נעימה לאורך המסדרון מבלי ליצור תחושה של רהיט כבד. מאחר ומדובר בדירה קטנה הייתה חשיבות לשילוב הספרייה עם מבנה הקיר וצבעו (לבן) בכדי לשדר תחושת מרחב נוח ולא לצמצם את החלל הקטן. הספרייה יוצרה על ידי נגר פרטי, בהזמנה על פי מידות ופס הצבירה השחור, מייצר קונטרסט שתורם לסגנון המבוקש ועוזר ביצירת הפוקוס על הרהיט. נבחרו פריטים דקורטיביים שונים בכדי להעניק לספרייה מעט עומק ולייצר נקודות מיקוד שונות גם בתוכה.

נבחר הצבע הלבן בכדי לייצר תחושת מרחב

הפריטים הדקורטיביים מייצרים נקודות מיקוד בתוך הספרייה

ספרייה בחדר עבודה של המעצבת ליבנת כהן מרין

ספרייה מפורמייקת משי בגוון קפה בהיר

בחלל העבודה של מורה למתמטיקה הוצבה ספריה ענקית. למעצבת היה חשוב לשמור על הקו הנורדי, הצעיר והרענן שכל הבית עוצב לפיו ורכשנו לשם כך שולחן פורמייקה לבן מסנדביץ’ בירץ עם רגלי ברזל שחורות וכסא נורדי קלאסי שלCARLHANSEMNDSON  למעצב HANS WAGNER  הדנית.

הספרייה ממשיכה את הקו הנורדי של הבית | צילום: עודד סמדר

ספרייה מפורמייקת משי בגוון קפה בהיר | צילום: עודד סמדר

הספרייה המרחפת של מארי ביילין

ספרית ברזל מינימליסטית

מדפים העשויים מברזל מכופף דקיק, אך בעובי שעמיד למשקל הספרים, נצבעו בצבע לבן בצביעה איכותית בתנור. כל יחידה של מדפי ארונות שוקלת כ -60 קילו, ברוחב של 2 מטר ובעומק 30-40 ס”מ ועדיין הספרייה כמעט שאינה מורגשת בחלל ולא מעמיסה. תאורת הספרייה כוללת ספוטים בצד אחד ומנורות לד לבנות עם זרוע מן הצד השני המאפשרות לכוון את מקור האור ולהעיר אזורים מסוימים בספרייה. היחידה הסגורה עשויה מעץ עם חיפוי פורניר אלון בצבע אפור בהיר המשתלב עם הטפט הגאומטרי שבספריה. כך יצרה המעצבת ספרייה שלמרות גודלה ותכולתה נראית כאילו מרחפת בחלל.

מדפים העשויים מברזל מכופף דקיק | צילום: רני לוריא

הספרייה כמעט שאינה מורגשת בחלל ולא מעמיסה | צילום: רני לוריא

ספריה מינימליסטית שלמרות גודלה ויכולות תכולתה כאילו מרחפת בחלל ולא מורגשת | צילום: רני לוריא

הספרייה ששומרת סוד רוית רוד

ספרייה העשויה מברזל עדין שחור ומדפי זכוכית

מדובר בדירה שעוצבה והולבשה מחדש בסגנון סקנדינבי. קיר הסלון באורך 7 מ’ וחופה בבריקים במראה קיר חשוף. בכדי להעניק תחושת חמימות לחלל, למלא את הקיר הארוך ולייצר מקום לספרים ופרטי נוי, הוחלט על תכנון ספריה עדינה. באייטמס גלרי מצאנו את הספרייה הזו שהיא ספרייה דקורטיבית ועדינה למראה, ויחד עם זאת פונקציונלית ומאכלסת בכסוד את הספרים ופרטי הנוי שנרכשו.

ספרייה מברזל עדין ומדפי זכוכית | צילום: מאיה חבקין

פונקציונאלית ויפה | צילום: מאיה חבקין

הספרייה שמשכה את כל תשומת הלב של המעצבת ליאת פוסט

ספרייה מינימליסטית מברזל בצבע לבן

ספריה גדולה ולבנה במראה מינימליסטי אשר ממוקמת בקיר המרכזי בסלון הבית ומושכת את עיני הנכנסים כבר בשלב הראשון. הספרייה היא האלמנט המשמעותי בחלל הסלון. אורכה6.5 מ’ וגובהה 2.70 מ’. והיא עשויה מברזל אשר עבר תהליך צביעה בלבן. בקצה שלה 2 חלונות גדולים המכניסים את הירוק שבגינה אל תוך הבית.

הספרייה ממוקמת בקיר המרכזי בסלון הבית | צילום: טל ניסים

האלמנט המשמעותי בחלל הסלון | צילום: טל ניסים

הנישה שהולידה ספרייה, המעצבת ספיר לוי מאורי

ספריית מתכת לבנה מינימליסטית

ספריית ברזל מנימליסטית בצבע לבן, שמדפיה ניתנים לשינוי כל העת בתזוזה פשוטה וורסאטילית בהתאם לצורך. ישנם שלושה סוגי מדפים על גבי הספרייה – דבר שמעניק עומק ועניין נוסף. הספרייה נוצרה מתוך שינוי מבני בדירה, בוטלו כל נישות הגבס למעט אלו המקובעות לרצפת הדירה (מתחת לספרייה). המעצבת שנדרשה לתת פתרון יצרה את הספרייה. על גבי הספרייה הונחו פרטי סטיילינג, צמחייה וספרים שמוסיפים לכל החלל קומה נוספת של עיצוב מדויק.

ספריית ברזל מנימליסטית בצבע לבן | צילום: אלה מילת

מדפיה ניתנים לשינוי כל העת בתזוזה פשוטה | צילום: אלה מילת

על גבי הספרייה הונחו פרטי סטיילינג | צילום: אלה מילת

 

הספרייה שהשתלטה על המסדרון, של המעצבת דיקלה גלזר

ספריית ברזל המשולב בבירץ’ טבעי

ספרייה שתוכננה לאחר חלוקת החלל מחדש והותאמה לצורכי הלקוחות. הספרייה תוכננה כך שהחלק התחתון משמש לאחסון ניירת ופריטים שאינם דקורטיביים והחלק העליון משמש לאחסון ספרים, תקליטים ופריטים מעוצבים. עיצוב הספרייה ממשיך את הסגנון העיצובי הכולל של הבית. כיוון שהספרייה ממוקמת במעבר נעשה שימוש בפרופיל דק למסגרת ושילוש של בירץ’ וטבעי המקנה לה מראה אוורירי. השימוש בבירצ’ חוזר באלמנטים נוספים בעיצוב בבית .

עיצוב הספרייה ממשיך את הסגנון העיצובי הכולל של הבית | צילום: שירן כרמל

ברזל משולב בבירץ’ טבעי | צילום: שירן כרמל

כפי שניתן לראות בדוגמאות שהצגנו כאן, ספרייה – גם משום גודלה וגם בשל אופייה המיוחד – יכולה להוסיף הרבה לחלל, כמעט ללא מאמץ, ולעיתים לשנותו לחלוטין. זהו עוד פריט שמשתלב בצורה נפלאה בעקרונות העיצוב הנורדי־סקנדינבי, משום שהוא מאפשר לנו להפיק את המקסימום גם במינימום עבודה ומשאבים, ובאותה הזדמנות ממש מציע פרקטיות רבה.