מגזין

אדריכל, מעצב פנים, איש הום סטיילינג – מה הם ההבדלים בין השלושה?

תגובות |shay|

אדם שמעוניין לעצב את ביתו יכול כמובן לעשות זאת לבד: אם הוא יצירתי מספיק, יש לו די זמן ומרווח די גדול לטעויות ולתיקונים, יוכל להתנסות בעניין ולעצב את הבית מאל”ף ועד תי”ו. אלא שאנשים בלי ניסיון בתחום יגלו מהר מאוד שלא מדובר בעבודה פשוטה, ושהם ‘לא מוצאים את הידיים והרגליים’. פרויקט נכבד שכזה כולל כל כך הרבה אלמנטים וסוגיות, עד שאדם חסר ניסיון פשוט יטבע בים המשימות. בדיוק בשביל זה עומדים לרשותו אנשי מקצוע מיומנים ויצירתיים.

אבל כשאותו אדם יפנה לקבלת שירותיו של אחד מאותם אנשי מקצוע, הוא עשוי מעט להתבלבל. ומדוע? משום שבשוק ישנם שלושה בעלי מקצוע שעשויים לענות על בקשתו לעיצוב ביתו: אדריכלים, מעצבי פנים ואנשי הום סטיילינג. למי מהם כדאי שיפנה? התכנסנו כאן כדי לעשות לכם סדר בעניין ולעמוד על ההבדלים בין השלושה.

עבודת האדריכל

אדריכל הוא איש מקצוע אשר למד תואר באדריכלות, ואשר בסמכותו לעצב ולהכין בית מאפס באמצעות תכניות למבנים וחללים, תשריטים (אותם שרטוטים מפורסמים ומקצועיים של מבנים) ואף לקיים דין ודברים עם הרשות המקומית – העירייה או המועצה. האדריכל הוא גם זה שאחראי על עיצוב החלק החיצוני של המבנה. למעשה, אפשר לומר שהאדריכל הוא הסמכות התכנונית הבכירה ביותר, והוא גם זה שפועל מול הקבלנים, המהנדסים ויתר אנשי המקצוע.

“אני אדריכלית בהשכלתי” מספרת לנוצחית תשובה, “אבל חושבת שאדריכלות, עיצוב פנים וסטיילינג זאת רקמה אחת. לכל פרט יש משמעות וחשיבות באווירה. רהיטים וחומרי ״גמר״ צריכים להיות חלק מהקונספט מתחילת התכנון, הם למעשה מצפן שמכוון לתוצאה. מערך ריהוט למשל הוא תשתית להמשך תכנון ולא הפוך ולכן הוא צריך להיות פתור כבר בשלב הרישוי”.

מתי נדרשים שירותי אדריכלות?

לרוב – ובעיקר אם לוקחים בחשבון את העלויות הגבוהות של שירותי אדריכלות – כאשר אדם עומד לבנות בית חדש או לבצע שיפוץ רחב ביותר בנכס קיים. במקרים כאלו האדריכל הוא הכתובת לכל דבר הקשור בתהליך, החל במראה הבית מבפנים ומבחוץ, דרך היבטים של תקינה וכדומה ועד לנושאי היתרי בנייה ואישורים.

אדריכלות: צחית תשובה | צילום: איתי בנית

אדריכלות: צחית תשובה | צילום: איתי בנית

אדריכלות: צחית תשובה | צילום: איתי בנית

 

 מעצבי הפנים וסמכויותיהם

את מעצב הפנים אפשר להגדיר כאדריכל של פנים הבית, וגם הוא עובר הכשרה מקצועית של כמה שנים בתחום. הוא לרוב לא יתעסק עם נושאים כמו עיצוב המבנה כולו, השיקולים הגיאומטריים, גודל קומה וכדומה, אך כן יעסוק בכל הקשר לתוכו של הנכס – החל בעיצוב בעזרת פריטים שונים, דרך ריצוף וחיפויים ועד למבנה החלל הפנימי ולסידור החדרים.

“עיצוב פנים הוא כלי לשיפור האנושיות” אומרת לנו מעצבת הפנים דפנה גרבינסקי. ” 80% ממהלך חיינו אנחנו מבלים בתוך קוביות. בית, מכונית, משרד וכו… עיצוב פנים זה השלד של הכל, הוא המחבר בין המבנה החיצוני האדריכלי, דרך תכנון פנים הבית ועד לנגיעות הקטנות בכרית.”

מתי נדרשים שירותי עיצוב פנים?

עם מעצב הפנים אפשר לערוך שיפוץ פנימי נרחב, למי שזקוק לכך, אשר יכלול גם שבירת קירות ובניית חדשים, מיקום מחדש של חדרים שונים (לדוגמה: חדר שירות או חדר אמבטיה), תכנון חשמל ואינסטלציה, תכנון מטבח ומציאת קו עיצוב כללי לבית – כפרי, מודרני, נקי, נורדי וכדומה. היתרון הגדול של מעצב הפנים הוא שאפשר לגשת איתו לכל עניין הקשור לעיצוב הפנימי של הבית – משיפוץ כללי, כאמור, ועד לבחירת טקסטורת הכריות של הספות בסלון.

עיצוב: דפנה גרבינסקי | צילום: שירן כרמל

עיצוב: דפנה גרבינסקי | צילום: שירן כרמל

עיצוב: דפנה גרבינסקי | צילום: שירן כרמל

עיצוב: דפנה גרבינסקי | צילום: שירן כרמל

 

מעצבי הום סטיילינג ושרביט הקסם

הגענו לאיש/אשת המקצוע השלישיים ברשימה, ששמם הופך פופולארי יותר ויותר בשנים האחרונות. מעצבי ההום סטיילינג נחשבים כיום מבוקשים מאי פעם, וזאת כנראה משום הגמישות והנוחות שבעבודה שלהם, שכן תפקידם, במילים פשוטות, הוא ‘להלביש’ את הבית, כלומר לקבל לידיהם את הנכס הנתון, ולעצב אותו בצורה כוללת מבלי לבצע מהפכות ומבלי להידרש לעבודות עיצוב ממושכות ומפרכות.

אפשר לומר שזהו הקסם העיקרי של עבודת ההום סטיילינג: לקבל בית נתון ולשנות אותו לעיתים ב־180 מעלות, והכול בעזרת הוספת פריטים שונים, שיעניקו לכל חלל הרגשה שונה לגמרי. מעצבי ההום סטיילינג עושים זאת בעזרת צבע – שמגדיר חללים, משדרג אותם ומוסיף סגנון; בעזרת תאורה פונקציונאלית ותאורת אווירה שמשנה את מראה החלל כולו; בעזרת טקסטיל – שטיחים להסתרת ריצוף, וילונות שמוסיפים ממד מיוחד לחלל, עושר כריות ועוד; תמונות, פריטים ייחודיים, אקססוריז בעלי אופי ועוד.

הלבשת הבית היא אולי האחרונה בשרשרת המזון אך לדעתי היא לא פחות חשובה” אומרת מעצבת הפנים וההום סטייליסטית סתיו ברין. ” גם הבית המושקע ביותר, עם אריחים מיוחדים ותכנון מדוקדק, יקבל את המראה המעוצב והשלם רק לאחר שיבחרו את הידית שתשלים את המראה של המטבח, התמונה שתקפיץ את הסלון והשטיח בגודל ובצבע הנכון”.

מתי נדרשים שירותי הום סטיילינג?

אפשר לומר שישנן שתי סיבות עיקריות לבחירה במעצבי הום סטיילינג: כאשר מעוניינים לחולל שינוי בבית או בנכס מבלי לשבור קירות או לבצע שינויים של ממש במבנה הדירה (דבר שיכול להתאים מאוד לאנשים שגרים בדירה שכורה); כאשר התקציב מצומצם יותר, אך המטרה היא בכל זאת ליצור אווירה אחרת בדירה, ולחולל בה מהפך של ממש. ההום סטיילינג, גם מבלי להידרש לעבודות השיפוץ היקרות, יכול לחולל שינוי של ממש בכל חלל.

מהפך בבית פרטי באמצעות הום סטיילינג בלבד – תמונה האחרי | עיצוב: סתיו ברין | צילום: אלה מילת

תמונה ה’לפני’ בבית פרטי שעבר מהפך באמצעות הום סטיילינג בלבד

חדר שינה שקיבל טאצ’ מחודש עם טקסטיל, תאורה וצבע | עיצוב: סתיו ברין | צילום: אלה מילת

משני צידי המיטה | עיצוב: סתיו ברין | צילום: אלה מילת

חדר השינה תמונה ה’לפני’

אין ספק ששלושת בעלי המקצוע חשובים ונדרשים בתחום במידה שווה, אך כעת תוכלו לדייק בבחירתכם אותם.

כיום הביקוש לאנשי הום סטיילינג הולך ועולה, וגם לימוד התחום אינו דורש הכשרה ארוכה כמו באדריכלות ובעיצוב פנים, אם אתם מעצבים המעוניינים לקבל כלים בתחום הסטיילינג או שאתם רוצים לעצב את ביתכם, מוזמנים להירשם לסדנת ההום סטיילינג של Crazy Nordic

לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן