הטבות נורדיות

זרקור | עדי אדליס מעצבת פנים

תגובות |shay|

מי אני ומה שמי?

“שמי עדי אדליס, אני אימא לשניים ענקיים (15, 17), בת זוג, ובדרך כלל את שעות הפנאי שלי אני מבלה בטיול, בים ועם המשפחה”.

מעצבת פנים בסגנון נורדי סקנדינבי

עדי אדליס. צילום: טל ניסים

איך משתלב העיצוב בחיים שלי?

“למדתי עיצוב פנים בארה”ב והמשכתי בארץ בסטאז’ ב’ברזין שוהם’. פתחתי משרד עצמאי שבוע אחרי שהבן הצעיר שלי נולד, מתוך מחשבה שיהיה קל יותר לעבוד מהבית עם ילדים קטנים. מפה לשם, מי שבדרך כלל נשאר איתם כשהיו חולים הוא אבא שלהם, כשאני התרוצצתי בין אתרי הבנייה…

אני מעצבת טוטאלית. מעצבת בית מההתחלה עד הסוף, מתכנון ראשוני עד ההלבשה הסופית. ככל שהלקוח מאפשר ככה אני מתעופפת, עד הסוף הטוב. הקו שלי נקי, מינימליסטי. אני אוהבת לעצב סגנונות שונים בתוך הניקיון הזה, והסגנון הסקנדינבי הוא אחד מהם. המטרה תהייה בדרך כלל לעצב בית על זמני, פחות טרנדי. כזה שגם בעוד עשור או שניים ייהנו לחיות בו”.

 

למה אני פה וקצת על השראות.

“עיצוב הפנים כמעט בחר בי. היו לי לא מעט תחביבים וניסיתי המון דברים. רציתי ללמוד עוד ועוד, ואף למדתי לא מעט. כשעשינו רילוקיישן לארה”ב התלבטתי מאוד בין שני תחביבים שתכננתי להעביר איתם את הזמן – בישול ועיצוב. לוח הזמנים של לימודי העיצוב היה נוח יותר, וכך נפלה ההחלטה. איכשהו מצאתי את עצמי נשאבת לעולם העיצוב בכל רמ”ח איברי.

את ההשראה אני יונקת מהעולם שסביבי: טיול בטבע, תערוכת אומנות, תצוגת אופנה, חלון ראווה מעניין וכמה תערוכות עיצוב בשנה שאליהן אני מקפידה לנסוע. אני משתדלת בכל פעם להגיע לתערוכה אחרת, כשעל העיקרית, התערוכה במילאנו, אני לא מוותרת כבר עשר שנים ברציפות”.

משרד בסגנון נורדי סקנדינבי

משרד. עיצוב: עדי אדליס. צילום: טל ניסים

 

כשמקצועי ופרטי מתחברים, פותחת את השער והלב אל ביתי (משרדי)

“את הבית הפרטי שלי התחלתי לתכנן לפני 12 שנים. העיצוב הנקי רק הגיע אז לארץ, ואני הבנתי שזו ההזדמנות שלי לעשות בדיוק מה שאני רוצה, בלי אף לקוח שיביע את דעתו. 100% אני. הסקיצה הראשונית הייתה מוכנה בתוך שעות בודדות, והיא הייתה גם האחרונה. לא שיניתי בה כלום. הקפדתי מאוד על חללי אחסון נסתרים שייצרו חלל נקי ומסודר, הקפדתי על נוחות השימוש לאותה תקופה ולשנים הבאות. תכננתי את הבית ככיכר משפחתית, ללא מסדרונות כלל, כזו שמכל מקום בה ניתן ליצור קשר עין עם כולם: גלריות פתוחות וחללים מרווחים. הבית הוא מונוכרום, אך הלבן שולט בו, מתוך רצון לקבל חלל רגוע ומרגיע. יש מעט נקודות צבע עדינות, ורהיטים בקו נקי מאוד שאת רובם עיצבתי בעצמי, בהתאמה לצרכים המשפחתיים שלנו. עם השנים נוספו אביזרים שונים, והבית הלך ולבש אופי אישי.

החלל האהוב עליי ביותר (כרגע…) הוא המשרד שלי – תוספת מאוחרת לבית, שנבנתה במרתף שלו. הקו הוא מינימלסטי, סקנדינבי בשחור לבן עם טיפה ורוד. הוא בנוי בחומרים טבעיים, ברזל ובטון, ומקושט רק בספרייה עשירה של ספרי עיצוב, לטובת הלקוחות”.

עיצוב משרד נורדי סקנדיבי

עיצוב: עדי אדליס. צילום: טל ניסים

 

הסלון הנורדי שעיצבתי

“מבחינתי הסלון הוא חלק בלתי נפרד מהבית. כשהקו בכל הבית הוא נקי, הסלון יהיה המשך שלו. במהלך השנים יצא לי לעבוד גם עם עולים מארצות הקור – נורבגיה, הולנד ושבדיה. הדירה שלהם אף פעם לא תהייה ‘נורדית’ נקייה וסטרילית, הם תמיד יעמיסו בחפצים אישיים, אבל הקו יהיה מינימליסטי והגוונים יהיו לבן, עץ ואפור עד מקסימום שחור. הרהיטים לא יהיו מאוד יקרים ובכלל, הם לא ימהרו להשליך רהיטים טובים ויעדיפו לחדש ולצבוע אותם, להעביר לילדים או סתם להחליף ידיות. ברוב טפשותי, בשנותיי הראשונות לעבודה לא השכלתי להבין איזה אוצר יש לי בין הידיים ולא צילמתי את הבתים האלו.

הסלון המצורף הוא סלון בקו נקי ומינימליסטי עם מעט צבע. את החמימות שלו מקבלים מריצפת העץ, השטיח והוילון, גם הפוף והכריות מוסיפים הלבשה לחלל.
מכיוון שאין קיר לטלויזיה, היא זכתה לספסל בטון עליה היא מונחת, כשמאחוריו נוף אורבני פורח”.

 

סלון בעיצוב נורדי סקנדינבי

סלון. עיצוב: עדי אדליס. צילום: טל ניסים

 

המטבח הנורדי שעיצבתי

“מטבח תמיד יהיה מחובר לחלל שממנו הוא יוצא. אבל כאן, כמפעל הזנה, הוא יתאים ישירות לצרכיה של המשפחה שאותה הוא מזין.

תמיד אתחיל את תכנון המטבח מחלוקה לאזור אחסון, גדול כמה שיותר, אצור אזורי עבודה נוחים, אבחר מכשירי חשמל מתאימים ורק אז אעבור לסגנון ולצבעים. כלומר יכולים להיות שני מטבחים המתוכננים באופן זהה מבחינה תפקודית, אך אחד מהם יהיה בקו סקנדינבי והשני יהיה כפרי.

המטבח שעיצבתי הוא מטבח בדירה שאני מאוד אוהבת, שעוצבה בעדינות ובתקציב מאוד רגוע. גוון הנגרות אפור בהיר; משטחי העבודה והכיור הם קוריאן לבן, כולל חיפוי קיר קטן; מדפי ברזל עדינים של איקאה משלימים את הקו העיצובי. פינת האוכל ממוקמת במטבח עצמו, עשויה עץ אלון עם רגלי ברזל שחורות. הרצפה מחופה בעץ אלון טבעי”.

עיצוב משרד נורדי סקנדיבי

עיצוב: עדי אדליס. צילום: טל ניסים

 

חדר השינה הנורדי שעיצבתי

“זהו חדר שינה שעיצבתי לפני יותר מחמש שנים, בעיקר כדי להראות שאם העיצוב חף מטרנדים רגעיים, הוא יכול להיות על זמני. בחדר מיטה ושידות שהזוג הביא איתו מדירתו הקודמת בארה”ב, חיפוי רצפה בעץ טבעי, תמונות שצולמו בטיוליהם של בני הזוג, תאורה עדינה והרבה עבודת טקסטיל רך ונשפך לאורך שני קירות של חלונות”.

עיצוב חדר שינה בסגנון נורדי סקנדינבי

עיצוב: עדי אדליס. צילום: טל ניסים

 

חדר הרחצה הנורדי שעיצבתי

“חדרי רחצה הם החדרים האהובים עליי. מבחינתי הרגעים הכי חשובים ביום הם בבוקר, דקה לפני שהטרֶפֶת מתחילה, ובערב, בדיוק כשהיא מסתיימת. הילדים שלי צוחקים עליי כי לדעתי אין מחלה או מצב שאי אפשר לתקן במקלחת חמה וטובה. והמקלחת הזו, כדי להיות באמת טובה, חייבת חדר רחצה שיכיל אותה.

מבחינתי זה צריך להיות מקלחון מרווח עם ספסל נוח, הרבה אחסון, באווירת ספא או מלון מפנק, ובעיקר שˉקˉט! והשקט שלי הוא לא רק שמיעתי הוא גם, ובעיקר, ויזואלי. את חדר הרחצה הזה עיצבתי בשחורˉלבן, עם רצפת טפט עדינה מאוד, באותם גוונים, עם הרבה מאוד מקומות אחסון ועם משטח קוריאן נוח לשימוש”.

עיצוב חדר שינה בסגנון נורדי סקנדינבי

עיצוב: עדי אדליס. צילום: טל ניסים

 

טיפ אחד שווה המון 

“כשניגשים לעיצוב בית חייבים להתחיל דווקא מהתכנון, כי בית מתוכנן נכון ונוח, עם מספיק מקומות אחסון, עם מעברים נוחים, עם משטחי עבודה מתאימים, עם משטחי הנחה מספקים, עם חללים מרווחים, עם מקום או כתובת לכל בן משפחה ולכל חפץ – הם אל”ף בי”ת של בית שניהנה לחיות בו.

כדי שנאהב את החלל שאנו חיים בו, הוא חייב להיות נוח. רק בשלב הבא אפשר להתחיל להתייחס לחומרים, לצבעים, לסגנון. בשלב הזה, הרשו לעצמכם להתפרע, לשאוב השראה אבל לא להעתיק, לבחור סגנון ברור וקוהרנטי אך בתוכו להוסיף קריצה מגוון אחר, מחומר נוסף או אולי מרהיט ישן”.

 

אפשר להיפגש גם:

בפייסבוק

באינסטגרם

באתר