נכנסים לבתים

יהלום ורוד ונסתר באמצע העיר הגדולה | שיפוץ דירה בסגנון נורדי סקנדינבי

תגובות |shay|

ישנן המון תכונות שהופכות מעצב פנים למעצב איכותי. לטעמנו, אחת התכונות המרכזיות שהופכות אותו לכזה היא היכולת לראות את הפוטנציאל בחלל עוד לפני תחילת העבודות בו, למצוא את היהלום כשהוא עוד קבור באדמה, ולדעת שהוא יהפוך לאבן נוצצת ומלוטשת היטב. הפרויקט שנציג בפניכם עכשיו, שאותו לקחו Wid studio בשיתוף מעצב הפנים פרי טהר, ימחיש לכם כיצד מלטשים חלל והופכים אותו ממקום נטוש וחשוך ליהלום אמיתי – וזה עוד לפני שגילינו לכם עד כמה שולט בו הצבע הוורוד.

סלון בגוונים בהירים בסגנוןנורדי סקנדינבי

סלון בסגנון נורדי סקנדינבי

מדירה נטושה ליהלום אמיתי | צילום: גדעון לוין

“מדובר בדירה של בני זוג בשנות ה־60 לחייהם, יהודים צרפתים שקנו את הדירה אחרי שזו עמדה כמה שנים ריקה ונטושה”, מספרים המעצבים. “הם חיפשו דירה עם חדר הורים מאסטר, עם חדר אורחים קטן ועם מרפסת מוארת ופתוחה. למרות נתוני הפתיחה המרתיעים משהו, הם החליטו שהיא עונה על צורכיהם”.

מסדרון עם שידה דקורטיבית בסגנון נורדי סקנדינבי

ואכן, מדובר היה במשימה לא פשוטה: הדירה, כאמור, עמדה שנים מבלי שאיש נגע בה או נכנס אליה. היא לא שופצה עשרות שנים, והייתה סגורה, חשוכה, מלאה בחללים קטנים ובעיקר מוזנחת. אבל מעצבי הפנים ראו בה את הפוטנציאל: “לדירה היו כמה יתרונות בסיסיים – המקום הנפלא, המשקיף על שדרה תל אביבית מקסימה, החזית ארוכה שפונה לכיוון דרום־מזרח, והתקרות הגבוהות יחסית”. עם זאת, מבנה הדירה היה מאתגר, שכן מדובר בכנס של 68 מטרים רבועים כולל מרפסות – גודל שדורש הרבה יצירתיות.

מבט אל עבר המרפסת

אנשי העיצוב ידעו שבפרויקט הזה חשוב מאוד התכנון, מבנה הדירה וסידורה מחדש. כשקיבלו בני הזוג את הדירה לידיהם, המטבח היה ממוקם בקצה אחד, הסלון בקצה האחר, השירותים היו קטנים ומופרדים מחדר הרחצה ושתי המרפסות – מרפסות סגורות וחשוכות – הפכו עם השנים למחסנים ללא שימוש.

“החלטנו שהדבר החשוב ביותר בדירה הוא להדגיש את החזית המרשימה לשדרה ולנוף התל אביבי הקלאסי, ולפתוח את החלל הציבורי כדי שיוכל לשמש כחלל אירוח נעים ומזמין”, מספרים המעצבים על הגישה שהובילה אותו בתחילת הדרך. כמה סקיצות הביאו את כל הצדדים להסכמה על חלוקת החלל הסופית – כזו שהצליחה לענות על כל צורכי הלקוחות, מצד אחד, ושמאפשרת פתיחה של החלל והכנסת כמה שיותר אור שמש אליו.

מטבח בגוונים של וורוד בסגנון נורדי סקנדינבי

מטבח מרווח | צילום: גדעון לוין

ארונות מטבח בצביעה ייחודית בסגנון נורדי סקנדינבי

חלוקת צבע, שנמשכת לאורך כל הקירות הצפוניים | צילום: גדעון לוין

החדר הראשון שזכה ל’טיפול’ הוא גם החדר הראשון שרואה מי שנכנס לדירה: חדר אורחים קטן, שבו ספה הנפתחת למיטה זוגית, וארון בגדים שבו מוסתרים גם מכונת הכביסה והמייבש. החדר משמש גם כחדר עבודה של בעל הבית, ולכן הוצבה בו ספרייה גדולה המשמשת גם לתצוגה וגם כשידת כניסה – למסמכים, לניירת מסוגים שונים ועוד. לספרייה תפקיד נוסף: היא מקיפה ומטשטשת את הדלת המובילה לחדר הרחצה של האורחים והופכת את החדר כולו לשלם יותר מבחינה ויזואלית.

ספרייה גדולה המשמשת לתצוגה | צילום: גדעון לוין

גם הכניסה עצמה זכתה לתשומת לב רבה: בעקבות הארגון החדש של החללים, היא הפכה למעין מסדרון ארוך יחסית, שהוסב במסגרת עבודות העיצוב לחלל ספרייה שימושי ודקורטיבי. אך כל זה היה רק הכנה לאחד האלמנטים החשובים בדירה מבחינה עיצובית: חלוקת צבע, מהרצפה עד לשליש גובה הקיר, בצבע ורוד עדין, שנמשכת לאורך כל הקירות הצפוניים, כמו נחש, מושכת את העין לכיוון הוויטרינה הגדולה, ומשם לנוף האורבני היפהפה, למרפסת ולחלל הציבורי. אותו צבע ורוד נראה היטב בחלקים רבים של הדירה, ומוסיף לה המון ‘אופי’, עניין ורעננות.

הרצפה השחורה נבחרה על מנת להדגיש את אותו ‘נחש’ שזוחל לאורך הקירות ואת הפרופילים השחורים שמעניקים כמו מסגרת לנוף, וגם כדי להפחית מעט מכמות האור הרבה שנכנסת לדירה בשעות הבוקר, בעקבות השינוי העיצובי.

חדר שינה עם מסגרת ארונות אחסון

מיטה בתוך נישה | צילום: גדעון לוין

עבודת הנגרוּת הותאמה אישית לנתוני החלל | צילום: גדעון לוין

החלל הציבורי הוא למעשה סלון מרווח, עם ספה, כורסה וטלוויזיה גדולה. המעצבים הקפידו על שמירת תחושת המרווח והפתיחות, ולכן החליטו שלא להעמיס בפרטים רבים מדי. מלבד הרהיטים, יש בחלל גם שטיח בצבעים עדינים ותמונה אחת – מה ששומר על האווירה המתבקשת.

המטבח בדירה גדול מאוד גם הוא, בעיקר ביחס לגודל הדירה כולה. לכן הוא יכול להכיל בקלות גם פינת אוכל נפתחת. גם כאן הושם דגש במרווח רב, ולכן ישנם ארונות מטבח רק בחלק התחתון – ללא ארונות תלויים על הקיר. צבע הארונות ורוד בהיר, מה שמוסיף לתחושת הרוגע.

מאסטר הורים בסגנון נורדי סקנדינבי חיפוי שחור

מקלחון גדול ומפנק | צילום: גדעון לוין

מאסטר הורים בסגנון נורדי סקנדינבי חיפוי שחור

חיפוי שחור במקלחון | צילום: גדעון לוין

בחדר השינה הראשי עבודת הנגרוּת הותאמה אישית לנתוני החלל. המיטה מהווה חלק מארון הבגדים, ונכנסת למעין נישה במרכזו, בעוד מעליה תלויות מנורות לילה מינימליות בצבע שחור. שידה ארוכה שהוצבה גם היא בחדר מוסיפה אחסון רב. מול המיטה חדר רחצה עם מקלחון גדול ומפנק, מופרד בקיר זכוכית שקוף אשר ממשיך את הקו העיצובי של הדירה כולה.

מרפסת בסגנון נורדי סקנדינבי

מרפסת ארוכה המשקיפה לשדרה | צילום: גדעון לוין

מרפסת בסגנון נורדי סקנדינבי

פינת ישיבה במרפסת | צילום: גדעון לוין

במרפסת הארוכה שבדירה הוצבה פינת ישיבה, שיכולה להתאים לארוחות בוקר ול’קפה של אחרי הצהריים’. להשלמת התמונה כל דלתות הפנים בדירה גבוהות מהרגיל (250 ס”מ במקום 210 ס”מ) – תוספת שמדגישה את גובה התקרות ונותנת תחושה נוספת של חלל מרווח.

כפי שאפשר לראות היטב בתמונות, לא נותר זכר מאותה דירה חשוכה, מוזנחת ומסוגרת בתוך עצמה. עבודה לא פשוטה, אך מלאת יצירתיות, הצליחה ללטש את היהלום הנסתר, ולהעמיד לרשות בני הזוג דירה לתפארת, שמממשת עד תום את הפוטנציאל שלה.

סטודיו Wid הוקם בתחילת שנת 2015 ע”י מיכל אינדיצקי וחגי ויינבלום, זוג גם בחיים. היא מעצבת פנים והוא מעצב תעשייתי.
הסטודיו עוסק בפרוייקטים פרטיים ומסחריים ומציע ליווי מלא משלב חלוקת החלל וסט התכניות דרך תקופת הביצוע בשטח ועד להלבשתו ועיצוב הפריטים, הנגרות והמסגרות.
הפרויקט נעשה בשיתוף מעצב הפנים פרי טהר.

מאיפה?

קבלן- “המומחים” אילון חלבי וקובי

נגרות- עבדאללה אמנות בעץ

ריצופים וחיפויים- שרוני קרמיקה ומודי קרמיקה

ספה- סימפלי ווד

כורסה וכיסאות פינת אוכל- פיק אפ

שולחן פינת אוכל- רהיטי גולן

תאורה- ניו לייט

שטיח סלון- פה נורמל

רהיטי מרפסת-טולמנס