מגזין

כל מה שרציתם לדעת על עיצוב סקנדינבי – והעזתם לשאול!

תגובות |shay|

אנו שומעים מהרבה אנשים עד כמה הם אוהבים את התמונות שעולות בקבוצה, את עמוד האינסטגרם שלנו ובכלל את ההשראות שאנו משתפים, אך הם לא באמת יודעים מה זה בכלל עיצוב  סקנדינבי.

בדיוק לשם כך אנחנו כאן!

 

מדינת סקנדינביה?!

עיצוב סקנדינבי נקרא גם עיצוב נורדי, כיוון שהוא מתייחס למעשה לעיצוב שהגיע ממדינות צפון אירופה: דנמרק, איסלנד, פינלנד, נורבגיה ושוודיה. זהו עיצוב המאופיין בקווים פשוטים ונקיים, עיצוב מאוד פונקציונאלי, אולי משום שזו גם התרבות הסקנדינבית: פשוטה, פרקטית, בהשראת הוויקינגים המרשימים.

בית בעיצוב נורדי סקנדינבי

תמונה מהאתר pufikhomes

 

השורשים של העיצוב הסקנדינבי ממשיכים הרבה מעבר לˉHYGGE המוכר לנו היום. העיצוב הזה, שהיום כולם מדברים עליו, החל את דרכו אי שם בשנות הˉ20 של המאה הקודמת, עם שינוי קל בשנות החמישים, בעקבות המהפכה התעשייתית. הפונקציונאליות שנדרשה בארצות הקרות בשנות העשרים השתנתה לאחר המפכה, וכבר לא היה צורך ‘לשרוד’. בהתאם, המוטיבים השולטים בעיצוב התרחבו גם לצרכים רגשיים, ולא רק פיזיים. עם זאת, עדיין נותרה הגישה הטהורה אשר הפכה כל קישוט לשימושי, ובמקביל ממשיך העיצוב הסקנדינבי להיות מעודכן גם היום בשינויים שחלים בחברה ובטכנולוגיה.

תמונה הממחישה מהו סגנון העיצוב הנורדי סקנדינבי

תמונה מעמוד האינסטגרם greydeco.se

עונה על הצורך

נכון, קווים נקיים, פונקציונאליות ופלטת צבעים נייטרלית הם סימני ההיכר של העיצוב המודרני, אך העיצוב הסקנדינבי הושפע רבות מימי החורף הקרים ומשעות האור המועטות באזור, ומתוך כך נוצר שם אותו עיצוב מיוחד – מתוך הרצון לעצב חלל ביתי חמים, נעים ומואר. שיקולים מעשיים אלו, הנובעים מהרצון למקסם את האור, הם אלו שהובילו לדרגה חדשה של מינימליזם, לפשטות ולצבעים בהירים ומונוכרומטיים, גם אם זה אומר קירות וריצוף חיוורים, עם מעט מאוד קישוטים.

עיצוב נורדי מינימליסטי

תמונה מהאתר Only Deco Love

העיצוב הסקנדינבי הוא נצחי, כיוון שהוא פשוט, יפה, פרקטי ובעל אלמנטים רבים של חומרים טבעיים המכניסים חמימות ונועם.

בעולם המערבי הלחוץ אנשים רוצים להפוך את בתיהם למקום רגוע ונינוח ולכן אין זה מפתיע שהעיצוב הסקנדינבי והפילוסופיה שמאחוריו (HYGGE) הפכו מאוד פופולריים. התמקדות באיכות ולא בכמות, ובחללים נקיים ופתוחים עם כמה שפחות הסחות הדעת, מייצרת תחושה של רוגע והקלה מן המציאות הלחוצה של החיים המודרניים.

הקונספט שעומד מאחורי הסגנון העיצובי הזה הוא: “דברים יפים שהופכים את חייך לטובים יותר”.

סלון בעיצוב נורדי סקנדינבי כפרי

תמונה מהאתר Only Deco Love

פורץ גבולות

סגנון העיצוב הסקנדינבי פנה להמונים הודות לפשטות שלו, אך העניין הזה לא בא על חשבון היופי. החשיבות של האיזון הזה הובנה על ידי הסקנדינבים כבר מזמן, והיא ממשיכה להיות נוכחת בסגנון העיצוב הזה עד היום.

אגב, מקורו של המונח ‘עיצוב סקנדינבי’ דווקא באמריקה: בשנות החמישים התקיימה תערוכת עיצוב בשם זה בארה”ב ובקנדה, שהציגה וקידמה את צורת החיים הסקנדינבית באמצעות יצירות שונות של מעצבים נורדים. היצירות התאפיינו, כמובן, בקווים נקיים ופשוטים, נגישים וזמינים לכול, בהשראת הטבע והאקלים הצפוני, עם דגש על הנאה מהסביבה הביתית.

חדר שינה מואר בסגנון נורדי סקנדינבי

תמונה מהבלוג homeyohmy

החורפים הארוכים ושעות האור המועטות עוררו השראה בקרב המעצבים הסקנדינביים לכדי יצירת סביבה בהירה, קלה ומעשית. הם ניסו להפוך את הבית לנוח ולנגיש ככל האפשר.

pinterest

המגמות הללו התפשטו למדינות הסמוכות ובהמשך לכל העולם וממשיכות להתקיים עד היום בתחומי העיצוב השונים. לכך תרמה גם העובדה שהעיצוב סקנדינבי התפתח עם הזמן, והתאים עצמו לצרכים של החברה.

כך קיבלנו סגנון מעניין, מעט שונה ממה שהכרנו עד השנים האחרונות כאן ‘בלבנט’, שיכול לדבר אל כל אחד בכל מקום.