מגזין

להגן על מעמדו של הקיר בסטייל: על חיפויי קיר למטבח

תגובות |shay|

חיפויי הקיר במטבח, כמו הרבה מאוד אלמנטים עיצוביים שאנחנו מאמצים לחיקנו, הם תולדה של צורך: הצורך בחומר מסוים שישמור על שלמות קירות המטבח, מעין שכבה מגינה נוספת שתהיה עמידה יותר ללחות ולשלל מרכיבי המזון שמוצאים את דרכם לקיר שלנו, וקלה יותר לניקוי. עם השנים הפרקטי הפך לאסתטי, וכך היום אנחנו מקבלים תוצאה נהדרת: חיפויי קיר הם לא רק שכבה מגינה, הם סמל סטטוס לכל דבר.

ישנם היום סוגים רבים של חיפויים למטבח, אך לא משנה מהו הסוג הנבחר – לכולם ברור שזהו אחד האלמנטים החשובים בחלל הטעים ביותר בבית: בעת עבודת עיצוב הפנים תינתן לחיפוי הקיר במטבח תשומת לב רבה, כדי להבטיח מראה מושלם מכל זווית שממנה נביט על החלל החשוב הזה. וכעת הזמן ‘לצלול’ אל הסוגים השונים.

 

משיש ועד צבע – לכל אחד היתרונות שלו

סוגי החיפויים השונים למטבח

 

חיפוי שיש למטבח

זהו אולי החיפוי האהוב ביותר מבין סוגי החיפויים, שכן הטקסטורה המצוינת שלו, בתוספת המראה המיוחד שלו, מציעים שילוב נהדר. אפשר גם ‘להמשיך’ את השיש ממשטח העבודה אל שטח החיפוי בגבהים שונים, ולקבל מראה מיוחד במינו.

היתרונות של השיש כחיפוי לקיר שהוא ניתן לניקוי בקלות על ידי חומרי ניקוי פשוטים, כמו כן, אינו פגיע – להפך – הוא חזק מאוד וקל לתחזוקה.

החסרונות של סוג החיפוי הזה: הוא יקר יחסית לשאר הסוגים .

עיצוב: דפנה גרבינסקי | צילום: יואב שלף

עיצוב: סתיו ברין | צילום: שירן כרמל

עיצוב: סתיו ברין | צילום: crazy nordic

עיצוב: שרית סלע

 

חיפוי אבן למטבח

אחד החיפויים היפים והאותנטיים ביותר שיש, שיכולים להתאים מאוד לעיצוב כפרי. המראה שלו מיוחד מאוד, מחוספס משהו ועם זאת אלגנטי ומושך את העין, אך הבעיה היא בפרקטיות שלו: ראשית, הוא סופח נוזלים אף יותר מהשיש, ולכן לא מתמודד טוב עם כתמים, חומצות וכדומה. שנית, קשה הרבה יותר לנקות אותו, בעיקר בשל הטקסטורה המחוספסת שלו.

עיצוב: שרית זיו אלון | צילום: איתי בנית

 

חיפוי גרניט פורצלן למטבח

מצד אחד, זהו חומר מלאכותי – ולכן מציע פחות ‘עומק’ מהשיש והאבן, אם כי כיום מיוצר החומר הזה בטקסטורה מרשימה בפני עצמה.

היתרונות שלו הם שהוא עמיד מאוד, קל לתחזוקה ולא מתרגש מנוזלים, מחומצות ומכתמים אחרים שאפשר לפגוש במטבח.

החיסרון העיקרי שלו הוא המחיר שלו, יחסית יקר ביחס לשאר החיפויים.

עיצוב: מאיה שינברגר | צילום: איתי בנית

 

חיפוי קרמיקה למטבח

אולי החיפוי הפשוט ביותר מבין החיפויים באבן, ולכן אחד הזולים ביותר בתחום. העובדה הזו הופכת אותו, כמובן, לפופולארי מאוד. הקרמיקה גם קלה יחסית לתחזוקה, אם כי יש לתת את הדעת לרובה שבין האריחים, שעלולה לתפוס כתמים בעקשנות לא פעם. הקרמיקה נחשבת אסתטית פחות, בטח בהשוואה לחיפויי השיש והאבן, אבל גם היא מציעה כיום טקסטורות יפות ומגוונות יותר בהשוואה לעבר.

עיצוב: מיכל וולפסון | צילום: איתי בנית

עיצוב: דיקלה גלזר | צילום: שירן כרמל

עיצוב: ג’וני פרידמן | צילום: שירן כרמל

 

חיפוי זכוכית למטבח 

אולי החיפוי היוקרתי ביותר במראהו, יקר יותר מקרמיקה, אך יש יקרים ממנו. מדובר בטרנד חדש יחסית, והוא מציע משטחי חיפוי חזקים ויציבים, למי שחושש משבריריותה של הזכוכית, כביכול. הזכוכית אף מאפשרת להוסיף טקסטורות, ויכולה להגיע בשלל ‘דרגות’ של שקיפות, כך שאפשר ליצור בעזרתה אינספור שילובים יפהפיים.

יתרונות: קל לניקוי ותחזוקה ונותן מראה אחיד ונקי

חסרונות: לגבי פתחי שקעי חשמל הכל צריך להיות מדויק כיוון שלא ניתן לתיקון, להבדיל משיש למשל שניתן במידת הצורך לעשות תיקונים  במקום

טיפ חשוב: אם החלטתם על חיפוי זכוכית, מומלץ לבקש מאיש השיש לעשות פס הכנה לזכוכית (1*1 ) עליו מתיישבת הזכוכית – לאטימה טובה יותר של הזכוכית עם משטח השיש.

עיצוב: מאיה שינברגר | צילום: איתי בנית

 

חיפוי צבע למטבח

זה אולי נשמע מעט מוזר, אבל היום אפשר לחפות את הקיר ללא כל חיפוי, בעצם, אלא בעזרת צבע. אין ספק שזו אחת מהאפשרויות הזולות ביותר לחיפוי, משום שלמעשה היא אינה דורשת כל חיפוי. ישנם צבעי שמן או צבעי טייח עם סילר שדוחים מים במידה כזו או אחרת, אך זה המקום לציין כי בכל זאת מדובר בצבע ותו לא – ולכן עמידותו אינה גבוהה בהרבה מזו של צבע קיר רגיל (בהתחשב בתנאים האופייניים למטבח).

עיצוב: שרית זיו אלון | צילום: איתי בנית

עיצוב: חגית בכר | צילום: אבי קבלו

 

מיקרוטופינג וקוריאן למראה חלק ומינימליסטי

המיקוטופינג הינו ‘ציפוי’ דק במיוחד של שכבה חזקה ומגובשת עשויה מלט פולימרי, שיכול להתאים למשטחים רבים, ובהם גם קיר המטבח. המיקרוטופינג יוצר שכבה בעובי של 2–3 מילימטרים בלבד, בצבעים שונים, ומציע מראה מעניין ומקורי מאוד. היתרון שלו הוא בהיותו עמיד מאוד, גם בתנאי המטבח.

בדומה למיקרוטופינג אשר מייצר מראה אחיד וחלק, ישנו הקוריאן שגם הוא מהווה חיפוי מאוד נקי ומינימליסטי לקיר, בד”כ המשך ישיר של משטח העבודה שגם הוא מקוריאן.

עיצוב: רוית רוד | צילום: אורית ארנון

 

לא על החומר לבדו

ממראה מינימליסטי למראה יותר עשיר

ישנם עוד כמה סגנונות חיפוי, חדשים יחסית, שכדאי להתייחס אליהם. הראשון לא נוגע לחומר עצמו, אלא לדרך הנחת האריחים: ישנם אריחים שמונחים כמשבצות, אחרים שמציעים טקסטורה מעוגלת, אריחים בצורת פישבון ועוד. אין ספק שצורות ההנחה האלו, שלא היו רווחות מאוד בעבר, מוסיפות הרבה מאוד עניין ואופי למראה המטבח, וכאן המבחר הוא כמעט בלתי נגמר, בין אם בגודל האריח, בצבע שלו, בחספוס שלו, מט או מבריק וכו’.

עיצוב: קרן גרוס | צילום: שירן כרמל

עיצוב: מירב חביב | צילום: שירן כרמל

עיצוב: דיקלה גלזר | צילום: שירן כרמל

עיצוב: ג’וני פרידמן | צילום: שירן כרמל

עולם החיפויים למטבח הוא עולם מגוון מאוד, שהאפשרויות בו כמעט בלתי נגמרות – כולל כמה שנחשבות עוצרות נשימה. לרוב הבחירה תתקבל לאחר שקלול של פונקציונליות, מראה ומחיר, אם כי כיום המבחר הגדול מבטיח שכל סוג חיפוי שתבחרו יוכל להוסיף הרבה מאוד אופי וחן למטבח שלכם.