מגזין

להשקיע בבית ולהכניס אליו אופי ונשמה: מהו עיצוב פנים?

תגובות |shay|

תחת העולם המופלא שנקרא עיצוב הבית ישנם שלושה מקצועות: אדריכלות, עיצוב פנים והום סטיילינג. האדריכלים אחראיים על תכנון הבית מכל בחינה – מה שנקרא ‘מן המסד עד הטפחות’; מעצבי הפנים אחראיים על תכנון מקיף ועל צורתם של החללים הפנימיים בבית; מעצבי ההום סטיילינג ‘מלבישים’ את הבית בעזרת שלל פריטים ואביזרים, ללא שינוי של המבנה הפנימי.

מבין שלושת אלו, למעצבי הפנים תפקיד חשוב בהחדרת האופי, הנשמה, אל הבית – האופי והנשמה שלכם, המתגוררים בו. מעצבי פנים הם לא רק אנשי מקצוע שמבינים בעיצוב ובמגמות אופנתיות, הם יודעים, בנוסף לכך, איך לתרגם את ההעדפות שלכם ואת החלומות שלכם למציאות בשטח. איך להפוך חלל נתון למקום שבו מרגישים את האווירה הנכונה, זו שתגרום לכם להרגיש טוב, להרגיש בבית.

עיצוב פנים: סתיו ברין | צילום: שי לוגסי

עיצוב פנים: שיר שטיגמן | צילום: איתי בנית

 

האתגר המרכזי: לראות חלל נתון הממתין לעיצוב – ולדעת איך ייראה בתום העבודות

האתגרים שעומדים בפני מעצבי פנים הם רבים, אך נדמה שישנו אתגר אחד מרכזי שעל פיו תיקבע העבודה כולה: מעצבי פנים מקצועים צריכים, בהתחשב בצרכים ובבקשות של הלקוח, לדעת כבר בתחילת העבודות כיצד ייראה החלל כשאלו יסתיימו. במילים אחרות, כל מעצב או מעצבת פנים מגיעים לתחילת העבודות עם חזון, והמטרה העיקרית שלהם היא לממש את החזון הזה במלואו.

עיצוב פנים: דיקלה גלזר | צילום: שירן כרמל

עיצוב פנים: דפנה גרבינסקי | צילום: שירן כרמל

שלא תטעו: אחד מהעקרונות החשובים של כל מעצבי הפנים הוא לדעת מה אפשרי ומה לא, מה נחשב בגדר חלום שלא ניתן למימוש ומה בהחלט ניתן לביצוע. בתוך המסגרת הזו הם פועלים, ויוצרים דברים שאדם חסר ניסיון – שיראה את ה’לפני’ ואת ה’אחרי’ – עשוי להחשיב בגדר קסם של ממש. כי השינוי שיכולים לעשות מעצבי פנים בחלל נתון הוא עצום.

מעצב ומעצבת פנים צריכים להקדיש בעבודתם מחשבה עמוקה לתכנון הנכון. הם צריכים לדעת כיצד להתאים את העיצוב והסגנון לחלל הנתון (עיצוב מטבח לא דומה לעיצוב חדר ילדים, למשל), להתאים את העיצוב בכל חלל לאנשים שישהו בו וכן, להתאים את העיצוב הכולל לכלל הדיירים, למיקומם של הפריטים השונים – החל בריהוט ועד המזגן ועוד. אל תוך אלו הם יוצקים את משנתם העיצובית, ואם ניקח לדוגמה את הסגנון הנורדי־סקנדינבי האהוב כדוגמה, משנה זו תכלול פונקציונליות רבה, מינימליזם מחושב, פלטת צבעים נעימה, שימוש רב באור השמש הטבעי ועוד.

עיצוב פנים: שרית זיו אלון | צילום: איתי בנית

עיצוב פנים: דפנה גרבינסקי | צילום: שירן כרמל

כיצד מתבצע תהליך העבודה בפועל?

לעבודתם של מעצבי הפנים כמה שלבים חשובים:

  • מחקר: יש המגדירים את השלב הזה בשם ‘הפרוגרמה’. מטרתו של שלב זה היא להבין את צורכי הלקוח ואת העדפותיו, ללמוד על הנכס עצמו ולהבין מה הם היתרונות שלו והיכן נמצאות נקודות התורפה. שלב זה יאפשר למעצבים להיערך בצורה הטובה ביותר לתחילת העבודות, כשהם יודעים בדיוק להיכן הם מכוונים
  • קונספט: לאחר ביצוע המחקר יגובש הקונספט העיצובי, שמשלב בין אותם צרכים ורצונות של הלקוח, נתוני החלל וממדיו, לבין המשנה העיצובית של המעצב או המעצבת. את הקונספט הם יציגו בפני הלקוח – כולל עלויות, כמובן – ולאחר אישורו אפשר יהיה לעבור לשלב הבא
  • תוכנית עבודה: גיבוש תוכנית העבודה נגזר, כמובן, משני השלבים הקודמים, בתוספת שיקולים נוספים כמו עבודה מול הגורמים השונים שמולם יעבדו המעצבים, קרי בעלי המקצוע השונים. תוכנית העבודה תכלול את שלבי העבודה באופן מפורט, את לוחות הזמנים, את התקציב הכולל ואת ההתנהלות לכל אורך התהליך. זו תהיה גם ההזדמנות של אותם בעלי המקצוע להעלות קשיים או בעיות שעשויים לצוץ, מנקודת מבטם, בדרך ליישום העיצוב בפועל
  • העיצוב בפועל: זהו השלב שבו הקסם קורה, בעזרת אנשי המקצוע השונים – נגרים, צבעים, רצפים ועוד, ובניצוחן של איש המקצוע לעיצוב הפנים. שלב זה נמשך לרוב כמה חודשים (תלוי בנפח העיצוב הנדרש), וכולל את כלל העבודות, החל בבחירת צבע הקירות והארונות, דרך החלפת ריצוף ושינוי מקום קירות מסוימים, ועד ‘הלבשת’ הבית באקססוריז ובפריטים עיצוביים שונים.

 

היתרון בעיצוב בעזרת מעצבי פנים – והעלויות

כפי שציינו בתחילת הכתבה, מעצבי פנים הם אנשים עם חזון – אנשים שיודעים להסתכל על חלל נתון ולדעת כיצד ירצו שייראה בסוף הדרך. לבד מהמשמעות היצירתית הקשורה בכך (מעטים מחזיקים ביכולת ליישם על חלל נתון, אחד לאחד, מלאכת עיצוב שלמה ומדויקת), ישנה כאן ודאות רבה באשר ללוחות הזמנים, לעלויות ועוד.

אדם אשר מעצב בית לבדו, מבלי שהוא מחזיק בניסיון הדרוש, עשוי לגלות מהר מאוד שהמשימה מורכבת משחשב, וכי מה שתכנן לא תמיד יכול להתבצע בפועל. מצבים שכאלו גורמים להתארכות העבודות, לניפוח משמעותי בתקציב ולתסכול רב. ‘ניווט’ בעזרת מעצב או מעצבת פנים מקצועיים ומנוסים יחסוך את כל אלו בוודאות. באשר לעלויות שירותיהם של מעצבי פנים, אלו נגזרות מנפח העבודה ומהיקפה, ולרוב נעות סביב 10% מעלויות הפרויקט כולו.

עיצוב פנים: סתיו ברין | צילום: שירן כרמל

עיצוב פנים: דפנה גרבינסקי | צילום: שירן כרמל

לימודי עיצוב פנים: היכן, מתי וכמה?

ישנם מוסדות שמלמדים עיצוב פנים במסגרת מסלול לתואר ראשון, ביניהם: מכללת היט, מכללת תלתן, המכללה למינהל, שנקר ועוד. מדובר בלימודים שנמשכים בין שלוש לארבע שנים, והם נחשבים למקיפים ביותר שישנם כיום. לצידם ישנם גם קורסים מקצועיים ללימודי עיצוב פנים – קורסים שלא מעניקים תואר ראשון, אך מקנים תעודת מקצוע והסמכה לעיסוק בתחום.

עיצוב פנים: כרמית גת | צילום: איתי בנית

עיצוב פנים: סטודיו דיטיילס | צילום: שירן כרמל

אפשר לומר כעת בוודאות – עיצוב פנים הוא אחד מהשירותים החשובים ביותר בעולם עיצוב הבית, ומעצבי הפנים הם אומנים של ממש, אשר בזכות ההשראה שלהם, היצירתיות שלהם והראייה שלהם לטווח הארוך יכולים ליצור פלאים בכל חלל. הסתייעות במעצב פנים או במעצבת פנים יכולה לעשות את ההבדל בין בית שנראה טוב, לבין בית שהתחושה והאווירה בו מושלמים.

 

אולי יעניין אתכם גם: אדריכל, מעצב פנים, איש הום סטיילינג – מה הם ההבדלים בין השלושה?