מחוץ לבית

לענוד את העיצוב הנורדי

תגובות |shay|

העיצוב הנורדי, הסקנדינבי, הוא דרך חיים. דרך חיים המתבטאת בכמה תחומים בחיים שלנו, ולא רק בעיצוב הבית. הוא מאופיין במינימליזם, בקווים נקיים, בפלטת צבעים מוגדרת ומונוכרומטית, ובעיקר בפונקציונליות רבה – פונקציונליות שבתחילת הדרך נבעה מצורך של תושבי הארצות הקרות, כבר לפני כמאה שנים, והיום היא תפיסה עיצובית לכל דבר ועניין שמופיעה בבתים רבים ברחבי העולם, כולל במדינות חמות הרבה יותר, כמו ישראל שלנו. עד כדי כך היא נפוצה, שהיא גם יצאה מגבולות הבית: העיצוב הנורדיˉסקנדינבי נמצא בתחומים רבים בחיינו, ולא רק בעיצוב הפנים.

הנה לכם דוגמה קלאסית בעניין זה: שלומית אופיר היא אחת מהמעצבות המובילות את הקו העיצובי הזה בישראל, והיא עושה את זה בעזרת ‘אביזרים נלווים’, מה שנקרא: תכשיטים, פריטי לבוש ואקססוריז שהיא מעצבת בעצמה.

שלומית אופיר מעצבת תכשיטים בסגנון נורדי סקנדינבי

שלומית אופיר | צילום: תומר בן אבי

“נולדתי וגדלתי בקיבוץ גבעת חיים, ושם חייתי עד גיל שבע”, היא מספרת על עצמה. “לאחר מכן המשפחה נדדה, בעקבות העבודה של ההורים, לקנדה ולמקסיקו. כך נחשפתי לתרבויות ולתפיסות חדשות, כאלו המלוות אותי למעשה עד היום. אפשר לראות את ההשפעה הזו היטב גם בעבודות שלי”.

אחרי החזרה ארצה, ואחרי שנתיים ככתבת בעיתון הצבאי ‘במחנה’, נרשמה שלומית ללימודי עיצוב תעשייתי ב-HIT. במקביל, החלה לעצב תכשיטים כתחביב וראתה כי טוב: היא החלה למכור את התכשיטים בירידים שונים ובהזדמנויות שונות, ואטˉאט צברה לקוחות נאמנים, כאלו שחיפשו את עבודותיה באופן ספציפי.

שרשרת עם תליון עין ציפוי זהב בסגנון נורדי סקנדינבי

שרשרת ריסים | צילום: סתיו ברין

 

“הלימודים תרמו מאוד להתמחות המקצועית שלי”, מספרת שלומית. “התנסיתי לא מעט בעיצוב תכשיטים במגמה לעיצוב תעשייתי, החל בפרויקט שעסק בממשק שבין התכשיט לגוף האדם ועד לפרויקט הגמר, שבו הצגתי שתי סדרות תכשיטים שעוצבו בהשראת רהיטים”. בעבודת הגמר הושפעה סדרה אחת מהקשר שבין הריפוד לבין הגוף – כמו הקשר שבין ריפוד הרהיט לבין הגוף – ואילו השנייה הציגה תכשיטים המכילים את עצמם. אחד החידושים מבחינתה בפרויקט זה היה השילוב של פורמייקה בתכשיטים, מה שנחשב באותו הזמן לחידוש גם בעולם עיצוב התכשיטים כולו. עם השנים הפכה הפורמייקה לאחד מסימני ההיכר המרכזיים של תכשיטיה המעוצבים.

“גם בשנה השלישית הרחבתי אופקים”, היא ממשיכה. “יצאתי לחילופי סטודנטים בבונוס איירס, בירת ארגנטינה, ושם למדתי והתמחיתי בעיצוב נעליים”.

חנות תכשיטים וליי, סטייל בסגנון נורדי סקנדינבי

בכל שנה מעצבת אופיר שתי קולקציות של תכשיטים, ובכל קולקציה – כˉ100 פריטים לערך. כל אחת מהקולקציות מכילה בתוכה קונספט מוגדר, שסביבו מעוצבים הפריטים. בין הקולקציות השונות ניתן למצוא השפעה ממקומות שונים בעולם, והשראה מן הים, מיערות הגשם, מעולם הרוק ועוד.
“אני מקפידה בכל עיצוב ובכל קולקציה לשים דגש בחדשנות טכנולוגית וחומרית, על בסיס הידע שצברתי כמעצבת תעשייתית”. היא משתמשת בטכנולוגיות ייצור תעשייתיות שונות וכפי שאפשר כבר להבין, משתמשת בחומרים ‘לא סטנדרטיים’ לעולם עיצוב התכשיטים – מפורמייקה וגומי דרך זמש ופרנזים ועד לפריטי טקסטיל.

שרשרת מונוכרום עם ספקלד, מנוקדת בסגנון נורדי סקנדינבי

שרשרת מונוכרום | צילום: סתיו ברין

באחרונה השיקה שלומית קולקציית תכשיטים חדשה לאביבˉקיץ 2018, שבה היא מתמקדת בסגנון בוהמייני עשיר בצבעים, בטקסטורות ובשכבות. חומרים כמו חרוזי סיליקון ופרנזים שולבו עם מתכות בגימור זהב וכסף, לצד מתכות בגימור כסף ופליז מושחרים (גימורים ששלומית משתמשת בהם בפעם הראשונה). בין פריטי הקולקציה ניתן למצוא שרשראות סטייטמנט עשירות בחומרים ובטקסטורות, עגילים ייחודים, טבעות רבות וכן סדרת תליוני עין קטנה (נגד ‘עין הרע’).

 

תכשיטים מעוצבים בסגנון נורדי סקנדינבי

פריטים מהקולקציה החדשה של שלומית אופיר

 

שלומית אופיר – היכרות אישית

מי אני?

“מעצבת תכשיטים ואביזרים. נשואה לאביב ואימא ללילי, בת 3, ועוד אחד בדרך.

בהכשרתי אני מעצבת תעשייתית, כאמור, אבל עוד כסטודנטית היה לי ברור שהמשיכה האמיתית שלי היא לעולם התכשיטים והאופנה”.

שרשראות בסגנון נורדי סקנדינבי

 

ספרי על סגנון העיצוב שלך

“הפריטים שאני מעצבת מתאפיינים בקווים נקיים ובצבעוניות מעודנת. ההשראות שלי רבות ומגוונות, ובכל עונה אני בוחרת נושא אחר לעיצוב הקולקציה. עם זאת, אני תמיד מנסה לשמור על הסגנון הייחודי לי והמזוהה איתי”.

חנות תכשיטים בסגנון נורדי סקנדינבי

 

מהי ההשראה שלך?

“מכל הנושאים ותחומי ההשראה שבחרתי לאורך השנים, אני מתחברת בעיקר לסגנון הסקנדינביˉנורדי: גאומטריה, קווים נקיים, צבעוניות בהירה וחומרים מעולם הריהוט (פורמייקה ופורניר) הם מסימני ההיכר של העיצובים שלי, המופיעים גם בחנויות שלי וגם בבית הפרטי שלי”.

עגילי מארבל בסגנון נורדי סקנדינבי

 

ישנו פריט מסוים שעיצבת ושאת מתחברת אליו מאוד?

“הקולקציה החדשה שיוצאת השבוע היא מבין האהובות עליי במיוחד. היא עוצבה בהשראת קבוצת ממפיס, קבוצת עיצוב שהוקמה במילאנו בשנות הˉ80, ומכילה המון צורות גאומטריות בצבעוניוּת מונוכרומטית משולבת עם גווני הפסטל האהובים עליי, לצד פטרנים בשחור ולבן על גבי פורמייקה שפיתחתי ושיוצרה במיוחד עבור הקולקציה. בין השאר תמצאו בה אזכורים לטרנדים אהובים כמו בטון, שיש קררה, גריד וגם דוגמת הנקודות הכיפית.
בקולקציה החדשה ההשראה היא נערות בוהו פזורות שיער עם נוצות שזורות בשערן, לבושות שכבותˉשכבות של בדים עשירים. סגנון הבוהוˉג’יפסי הוא אחד הטרנדים החמים של העונה, ולא סתם בחרתי בסולנית להקת לולה מארש, יעל שושנה כהן, לככב בקטלוג. יעל נבחרה, פרט ליופייה המהמם, גם בזכות דמות הג’יפסי הססגונית שסיגלה לעצמה ואורח החיים המרתק שלה”.

שילוב של זהב ושחור בתכשיטים בסגנון נורדי סקנדינבי

תכשיטים בשילוב שחור וזהב | צילום: שרון הורוביץ

 

אפשר להיפגש גם:

בפייסבוק

באינסטוש

באתר