Uncategorized

לרווח ולהאיר: כך מעצבים דירה שיקית באמצע העיר

תגובות |shay|

כולנו מכירים את הדירות הללו: דירות קרקע במפלס הרחוב, לעיתים גם מעט מתחתיו, שנדמה כאילו ‘הוחבאו’ אי שם בתוככי הבניין – ונותרו חשוכות, אפילו אפלות. בעיני רבים זהו מצב שאי־אפשר לשנותו, שהרי לא ניתן להביא את השמש אלינו, או לשנות את מקומה של הדירה ביחס לרחוב. אבל בדיוק בשביל זה קיימים מעצבי הפנים, שיכולים לחולל קסמים גם במקומות חשוכים… איך זה עובד? לפניכם התהליך והתוצאה, בדרך לדירה שיקית ומוארת באמצע העיר שעיצבה כרמית גת.

קומת הקרקע החשוכה אשר נבנתה טלאי על טלאי, הפכה תוך חודשים ספורים לדירה מוארת שיקית ונעימה. הדירה תוכננה מחדש, פורק בה קיר על מנת לאפשר חלל מגורים מרווח, הוחלף בה הריצוף לריצוף אגרגטי, המקלחות שופצו כליל, חלל המאסטר שופץ אף הוא ותוכנן כך שיכיל חדר שינה, פינת ארונות ומקלחת הורים. תוכננה בה נגרות כזו אשר תהווה אלמנט עיצובי בולט אך בו זמנית תאפשר תחושה מרווחת והרמונית בדירה כולה.

יוצאים לסיבוב בדירה

עיצוב החלל המרכזי

בכניסה לדירה פוגשים את המסדרון כאשר מימינו המטבח ופינת האוכל ומשמאלו הסלון. שני אלו, תוכננו בצורת “ר”. הראשון על מנת לאפשר את פינת האוכל ורהיט אחסון מעוצב והשני על מנת למקסם את שטח הסלון והמרחק מהטלוויזיה. הספה המודולרית הוצמדה לקיר ותוכננה בהתאם לגובהי החלונות הנמוכים. היכן שממוקם חלון לפיכך, אין משענת.

חלל המטבח, המכיל בתוכו את פינת האוכל, תוכנן כך שיכלול את כל פונקציות המטבח (כיור מקרר תנו כיריים, אחסון ומשטח עבודה נוח) אך ישתלב עם הרצון בדירה מרווחת ונעימה. לפיכך מוצרי החשמל במטבח נבחרו עוד בטרם תכנון ובכללם, שני מקררים מאינטגרלים המחופים ונראים כחזיתות כלל הארונות. הכיור והכיריים נבחרו בגוון השיש למראה מאורך ולא קטוע והתנור משתלב עם הנגיעות השחורות שמסביב.

ההרמוניה של המטבח עם כלל הדירה ממשיכה במיזוג המסגרת השחורה שסביב הארונות עם הקיר האנכי לו. קיר אשר עליו ארון תלוי לאחסון נוסף אשר באמצעות העץ שובר במעט את כהות הקיר ומאיר אותו. לטובת אוירה ומעט תאורה, גם באזור זה מוקמו על הקיר שני גופים בגוון הקיר. במרכז המטבח מוקמה פינת אוכל עגולה אשר נפתחת בעת אירוח. מעליה מוקם גוף תאורה רב שכבתי המאיר את פינת האוכל ונראה כפסל דקורטיבי משתלב בזמן שאינו דולק. גוף זהה קיים בסלון בגודל שונה. את פינת האוכל משלימים כסאות ורדרדים לשבירת המונוטוניות והשלמה לנגיעות הורוד בספה המודולרית אשר בסלון.

הספה המודולרית הוצמדה לקיר ותוכננה בהתאם לגובהי החלונות הנמוכים | צילום: איתי בנית

סלון מואר ושיקי | צילום: איתי בנית

שילובי צבעים מושלמים | צילום: איתי בנית

המטבח תוכנן בצורת ר’ על מנת למקסם מקומות אחסון | צילום: איתי בנית

פלטת צבעים רגועה ונעימה הממשיכה את הקו העיצובי של הבית

פריטים משלימים נבחרו בקפידה | צילום: איתי בנית

 

פינת אוכל עגולה שמוקמה בתוך המטבח | צילום: איתי בנית

ארון נגרות לאחסון הממשיך את הנגרות מהסלון | צילום: איתי בנית

בשל אורכו, ועל מנת לאפשר מיקסום החללים עם שבירת קירות מינימלית, תוכנן מסדרון רחב יחסית המכיל בתוכו אחסון רב. לכל אורכו ארונות גבוהים אשר מותאמים ומשולבים עם גוון קיר זהה למראה מאוורר ונקי. יחידות אלו אפשרו ללקוח אחסון רב כולל מסתור למכונת כביסה ומייבש באזור זה.

משמאל למסדרון, פוגשים את שרותי האורחים המופרדים מהמקלחת הכללית. בשני אלו יצרה המעצבת קוביית כניסה באמצעות גוון הריצוף, צבע וגוון הדלת אחידים ובהמשכם ממשיך הריצוף של כלל הבית, אשר אותו ממשיכה נגרות ומקלחון בקווים נקיים.

חדר ההורים המעוצב

בהמשך המסדרון נמצא חדר המאסטר אשר מחולק לאזורים בריצוף וצבע. חדר המאסטר רוצף באריחים שחורים וחצי קיר בהיקף כל החדר נצבע בגוון דומה. כאשר ממשיכים לכיוון המקלחת עוברים בפינת הארונות אשר במקור הייתה סגורה. אזור המקלחת רוצף באריחים בצבע ירוק מנטה וארון הבגדים חולק בצבעוניותו לירוק ולבן בהתאם לצביעת הקיר הסובב אותו. בהמשך, במקלחת המאסטר חופו כלל הקירות בלבן להדגיש ריצוף זה וארון המקלחת בירוק עמוק, בעל המסגרת הדקיקה ורגלי הברזל הלבנות, השלים את המראה.

חדר המאסטר מחולק לאזורים בריצוף וצבע | צילום: איתי בנית

חצי קיר בהיקף כל החדר נצבע בגוון דומה | צילום: איתי בנית

שידת צד מסתאוות עם צבע הקיר | צילום: איתי בנית

ארון הבגדים חולק בצבעוניותו לירוק ולבן בהתאם לצביעת הקיר הסובב אותו | צילום: איתי בנית

אזור המקלחת חופה באריחים בגוון ירוק מנטה | צילום: איתי בנית

ארון המקלחת נמבע בירוק עמוק, ועם מסגרתברזל דקיקה | צילום: איתי בנית

במקלחת המאסטר חופו כלל הקירות בלבן אשר מדגישים את הריצוף | צילום: איתי בנית

אין כמו תהליך שכזה כדי להראות את הפוטנציאל הקיים בכל דירה. נכון, כל נכס צריך להתמודד עם מגבלות המקום, הבנייה, כיווני האוויר ועוד – אך בעזרת תושייה, חשיבה בראש פתוח והרים של יצירתיות, אפשר להפוך גם דירה חשוכה מאוד, המתחבאת לה בתחתית בניין, לדירה מוארת וצבעונית שעושה שמח בעיניים.