נכנסים לבתים

החדש היום ישן מאוד (וחמים. ומשפחתי…) | עיצוב פנים בסגנון סקנדינבי

תגובות |shay|

את ההרגשה של כניסה לבית חדש קשה לתאר במילים. אין כמו קירות בתוליים, מרחב נקי וחלל חף מכל השפעה קודמת. אבל בהרגשה הזו חבוי גם אלמנט מזמין פחות: היעדר תחושת הביתיות. בית חדש הוא בית שעדיין לא ‘גיבש לעצמו אופי’, ולכן בתחילה אולי לא נחוש בו את התחושה הנפלאה הזו של חמימות ביתית. אלא אם כן…

אלא אם כן נפקיד את ביתנו בידי מעצבת יצירתית ונחושה, שתבטיח כניסה לבית חדש שכל כולו חום, חיבוק ומשפחה.

תעלת מיזוג חשופה בסלון | צילום: איתי בנית

“מדובר בשיפוץ ועיצוב פנים הכולל לשתי דירות ברמת השרון”, מספרת מעצבת הפנים רוני ברטל על הפרויקט המאתגר, “שחוברו יחד לנכס אחד של 150 מ”ר”. הדירה, המיועדת לזוג עם שלושה ילדים, תוכננה למעשה מחדש, ולמשימה נוספו אתגרים נלווים, כדוגמת חללים מרובי אלכסונים, שהצריכו מהמעצבת חשיבה יצירתית מהרגיל.

סלון בסקאלת צבעים מונוכרומטית | צילום: איתי בנית

המשפחה חזרה לרמת השרון אחרי שנתיים וחצי בשטוקהולם, שוודיה – ולא במקרה אנחנו מזכירים זאת, שכן העיצוב והסגנון השוודיים־סקנדינביים נראים היטב בכל רחבי הדירה החדשה. “הסגנון העיצובי מרקד על הגבול שבין חספוס לדיוק, בין ‘used’ לחדש ונקי”, מפרטת רוני על הסגנון המרכזי של עיצוב הנכס.

מדרגות בעיצוב מדויק ומינימליסטי | צילום: איתי בנית

המעצבת בחרה כאן בסקאלת צבעים מינימלית של שחור, לבן, עץ ובטון, אשר ‘משדרת’ טבעיוּת רבה. הריצוף זכה למראה של בטון בעיקר; בחלונות ובמדרגות בולט ונוכח מאוד השימוש בברזל; המטבח עוצב עם חזית של עץ מלא, אך הארונות שמסביב למקרר דווקא שחורים, והמקרר עצמו אלקנטי ונקי; בסלון אי אפשר להתחמק מהלבן הבוהק, שזוכה לאיזון בעזרת שטיח אפור־כהה במרכזו ותעלת מיזוג חשופה בצבע שחור בחלקו העליון של הקיר המרכזי; גם בחדר הרחצה הכללי הושקעה עבודה רבה, ושם גם ‘מסתתר’ הפריט האהוב על רוני, שאף עוצב על ידה. “ארון הכיור בחדר הרחצה הזה משלב בין קונסטרוקציית ברזל לחזיתות עץ. אני מאוהבת בו”.

מבט אל המטבח | צילום: איתי בנית

חזית של עץ מלא במטבח | צילום: איתי בנית

נוכחותם של אלמנטים משוודיה בבית מורגשת היטב באקססוריז וב’נגיעות’ הקטנות – בגופי התאורה, בשטיחים, בעגלת התבלינים, במראות וכדומה. לא במקרה זה כך: “נסעתי אל הלקוחות לשטוקהולם, לשלושה ימים מרוכזים של ליקוט ואיסוף אביזרים לבית טרם חזרתם ארצה”, מספרת המעצבת. “שטוקהולם היא גן עדן קטן למעצבים – המבחר שם עשיר, הדברים נגישים ותחום העתיקות מפותח שם מאוד. הבאנו כמה פריטים כאלו, בסגנון תעשייתי. הם שמורים, וסימני החיים הקודמים ניכרים עליהם במידה הנכונה”. כך למעשה הושלם לו אותו מראה מיוחד המעניק לבית את התחושה החמימה.

מבואת כניסה בסגנון נורדי סקנדינבי

אביזרים שלוקטו בשטוקהולם | צילום: איתי בנית

 

“כשנכנסים לבית הזה, החדש, אין תחושה שהוא כזה”, מסכמת רוני בצורה מדויקת. “הוא יותר קז’ואל, נינוח ונעים, ולא מרגיש כמו מוצר ש’יצא מהניילון’ הרגע”.

חדר שינה בעיצוב נורדי סקנדינבי

חדר שינה בגוונים של שחור אפור ולבן | צילום: איתי בנית

מקלחת ביחידת הורים בסגנון נורדי סקנדינבי

מקלחת הממשיכה את הקו העיצובי | צילום: איתי בנית

מקלחת שחור לבן בסגנון נורדי סקנדינבי

חדר רחצה כללי | צילום: איתי בנית

הפרויקט הזה מוכיח מעל לכל ספק שאפשר ליצור הכול, עם יצירתיות ומעוף. גם בית חדש לחלוטין יכול להיראות כאילו מתגוררים בו כבר שנים, בעזרת הטאצ’ הנכון ובחירת הצבעים והפריטים המתאימים. קבלו השראה – ועשו זאת בעצמכם ?

 

קרדיטים:

נגרות: נגריית TANDA

מסגרות: פלדות אמיר

דלתות פנים: דלתות דרור

כלים סניטרים וריצוף: אלבוס

ריהוט: פנטהאוס, נטורה, פרימיטיב

אומנות: סמדר אליאסף באדיבות גלריית גורדון, תמי רמות