מגזין

עיצוב מחשמל: על מוצרי החשמל בעיצוב הנורדי־סקנדינבי

תגובות |shay|

מי שכבר מכיר את העיצוב הנורדי־סקנדינבי יודע שזהו עיצוב בעל עקרונות ברורים ומרכזיים. אחד החשובים שבהם הוא המינימליזם: עיצוב בעזרת אלמנטים פונקציונליים, כאלו שלא רק נראים טוב אלא גם משמשים את בעלי הדירה, והצבת כמה שפחות חפצים בחלל הפתוח, כדי לא להעמיס על העין. איפה בכל זה נכנסים מוצרי החשמל? הרי כיום הם חלק בלתי נפרד ממראה הבית.

התשובה ברורה: כעיצוב שכל פרט בו חשוב, הסגנון הנורדי־סקנדינבי מייחס חשיבות רבה גם למוצרי החשמל ולמיקומם בחלל – החל במקרר, שיתאים בצורה מושלמת לנישה ולמראה המטבח כולו, דרך הכיריים, שצריכים ‘לדבר’ עם הצבע והטקסטורה של השיש, ועד פינת המחשב, שצריכה להתמזג בצורה מושלמת עם סגנון העיצוב של חדר שבו היא נמצאת.

ישנו עוד מכשיר אחד שיש לו חשיבות עצומה – הטלוויזיה. בגדלים של היום, ובסגנונות העיצוביים שבהם מוצעות הטלוויזיות המודרניות, יש ל’קופסת הפלאים’ הזאת מקום חשוב במראה החדר. מי שיש לו טלוויזיה בבית בוודאי יתקין אחת גדולה ומרכזית בסלון. חשוב שגם היא תשתלב היטב בריקוד הזה שיצרתם על ידי עיצוב החלל בסגנון נורדי־סקנדינבי.

אנחנו יודעים שזה נראה כמו תמונה אבל לא… זאת טלויזיה | באדיבות LG

העיצוב מהצפון דווקא אוהב טלוויזיות מודרניות

אם היינו עדיין עם הטלוויזיות של פעם, הגדולות והמרובעות, אין ספק שהיינו נתקלים בבעיה: מדובר במוצר שהוא הכול חוץ מפונקציונלי ומינימלי. למזלנו, הטלוויזיות של היום דקות יותר, יפות יותר וזוכות לתשומת לב עיצובית לא פחות מכל מוצר אחר שתציבו בבית – מהכוס השיקית שבה אתם שותים קפה ועד יצירת האומנות בפינת ההשראה שבחדר שלכם.

נדמה שעם הזמן מוצרי החשמל הופכים יותר ויותר מסוגננים, והטלוויזיות נמצאות בחוד החנית. דוגמה טובה לכך היא טלוויזיית הלד החדשה של LG דגם OLED GX: טלוויזיה בקווים נקיים מאוד, בעיצוב מדויק, בעלת פרופיל דק במיוחד שמאפשר אף לתלות אותה על הקיר כמו תמונה.

אותו עיצוב נקי מקבל ‘חיזוק’ בדמות המתלה המיוחד של המסך, שכאן יש לו תפקיד כפול ומכופל: הוא לא רק תולה את הטלוויזיה על הקיר בפוזיציה הטובה והבטוחה ביותר, הוא גם מאפשר להסתיר את הכבלים השונים שיוצאים ממנה. המינימליזם עובד כאן שעות נוספות: ללא אלמנטים מיותרים, גם ללא צורך בשידת טלוויזיה ובמקום לממיר (שהרי זו טלוויזיה חכמה) – והינה לכם מוצר חשמלי שמשתלב נהדר בעיצוב הנורדי־סקנדינבי.

הכי נורדי שיש | באדיבות LG

הכירו את המושג שהיום הוא המלך: עיקרון ה־FFF

כל האלמנטים שציינו כעת מכוונים לתכונה חשובה נוספת של טלוויזיית ה-GX: יישום עיקרון שלושת האף, או ה־FFF – Form, Fit, and Function. זהו עיקרון שמוביל היום יצרנים רבים של מכשירי חשמל, וגם הוא מתכתב בצורה נהדרת עם העיצוב הנורדי־סקנדינבי. העיקרון בו פשוט: ייצור פריט עיצובי, במקרה הזה מכשיר חשמלי, המציג גם פונקציונליות וגם אסתטיקה בעלי מעמד שווה – כאלו המשפיעים אחד על השני באותה מידה.

עיקרון ה־FFF מעודד ייצור אשר חושב על שני הדברים גם יחד – על הפונקציונליות ועל האסתטיקה, ומאחוריו מסתתרת תפיסה מעניינת: מראה יפה, אסתטי, עיצובי, משפר למעשה את הפונקציונליות של המכשיר ואת ההנאה שבשימוש ממנו. אין שילוב טוב מזה עבור העיצוב הנורדי־סקנדינבי: הוא מאפשר שילוב מושלם בין שלוש הצלעות – מראה, פונקציונליות ומינימליזם.

טלויזיה המשלבת פונקציונליות האסתטיקה יחד | באדיבות LG

הצבת טלוויזיה כדוגמת זו מדגם OLED GX של LG תתרום רבות להשגת המראה הנורדי – סקנדינבי המושלם, אלא תתרום לכך. גם כאשר היא כבויה, הטלוויזיה הזו תציע מראה שחור, נוכח, במרכז החדר (מסכי הטלוויזיות האלה מגיעים עד לגודל של 77 אינץ’); וכשאר היא דולקת, היא מספקת תמונה באיכות גבוהה במיוחד; ותלייתה על הקיר, בזכות הגוף הדק, מעניקה מראה אסתטי, אומנותי ממש, במרכז חדר האורחים.

אם זה לא מספיק, הרי ש־LG מציעה למתעניינים בטלוויזיה הדמיה שלה בחלל הייעודי, בעזרת אפליקציה מיוחדת: צילום קליל של החלל יאפשר ‘להלביש’ את הטלוויזיה בתוכו במהירות ובקלות, ולהבין עד כמה היא מתאימה לחדר. מדובר בבונוס פרקטי במיוחד: כך אפשר להבין יותר על שילוב הטלוויזיה בסלון, עוד לפני הרכישה – ולבצע התאמות במידת הצורך. זה חוסך זמן, כסף ולא מעט כאב ראש, וממחיש בצורה מושלמת את יישום עיקרון ה־FFF בפועל.

את העיקרון הזה, עיקרון ה־FFF, מיישמים כיום יצרנים רבים בעולם מוצרי החשמל. גם הם מבינים כי למראה יש חשיבות רבה לא פחות מהפונקציונליות, ויותר מזה: הם מבינים כי השילוב בין השניים הוא מה שכל צרכן מחפש לעצמו. כשזה משתלב עם העיצוב הנורדי־סקנדינבי האהוב כל כך בישראל, התוצאה שמתקבלת תהיה מרשימה במיוחד.

מוצרי חשמל וטלוויזיות בפרט הם פריט עיצובי לכל דבר ועניין | באדיבות LG

גם מוצרי החשמל שלנו הם אלמנט שחשוב לקחת בחשבון בעת עיצוב הבית, בטח ובטח כשהסגנון הוא נורדי־סקנדינבי, שבו לכל פריט יש מעמד חשוב. בעזרת מכשירים חשמליים המיוצרים לפי עיקרון ה־FFF, ניתן לשלב את מוצרי החשמל בין שלל האלמנטים בחלל בדרך זורמת ומרשימה מאוד.

 מתקשים לדמיין? רוצים לראות איך הטלויזיה תראה אצלכם בסלון? להדמיה אונליין לחצו כאן