מגזין

פרקט פרקטי: השיקולים בבחירת פרקט לבית הישראלי

תגובות |shay|

כמו דברים רבים בעידן שבו אנו חיים היום, גם הפרקט, במקורו, לא יועד להיות פריט עיצובי או אופנתי: המטרה שלו הייתה אחת – לבודד מקור בחורף, דבר שהעץ הקלאסי יודע לעשות היטב. עם השנים הוא הפך להרבה יותר מזה, בטח בישראל שבה החורף והקור לא מהווים שיקול מרכזי בבחירת חומרי הגלם לבית. היום, בבית הישראלי, הפרקט הוא בעיקר סמל סטטוס וכמובן פריט עיצובי.אז הפרקט בישראל לא משמש כלל למטרה שלשמה הומצא. אם כן, מתי כדאי לבחור בו בכל זאת, ובאיזה סוג? בשורה התחתונה, הכל עניין של פרקטיות: אפשר למצוא היום פרקטים יפהפיים מכל הסוגים, השאלה היא מה הן ההעדפות שלכם. במילים אחרות, בחירת פרקט לבית ישראלי היא לחלוטין עניין של עיצוב ופרקטיות.

על שלושה סוגים הפרקט סובב

כאמור, שוק הפרקטים מציע היום שלל אפשרויות, אך אפשר לחלק אותו לשלושה סוגים עיקריים:

  • פרקט עץ
  • פרקט למינציה
  • דמוי פרקט פוצלן

פרקט עץ הפרקט הקלאסי, המקורי, מאותה משפחה של הפרקטיים הקלאסיים מאירופה. נותן תחושה של כפריות, של ביתיות, של קסם מיוחד שאי־אפשר לחקות בשום דרך. הפרקט הזה הוא היקר ביותר, וההתקנה שלו היא המורכבת ביותר, בעיקר משום שהסרתו אינה פשוטה. זהו פרקט שיכול להחזיק עשרות שנים, אך זקוק לתחזוקה שוטפת.

פרקט למינציה – פרקט שהשכבה העליונה שלו לא עשויה מחומר טבעי. זו שכבת למינציה שעליה מודפסת ‘דוגמת פרקט’, שמעניקה לו את המראה דמוי העץ. יש לציין שהפרקטים הללו מציעים כיום מראה מדהים, העתק מדויק של פרקטי עץ מסוגים שונים – אך כמובן התחושה אחרת. הפרקט הזה קל להתקנה ולהסרה, ואפילו אפשר ‘לנדוד’ איתו לדירה חדשה.

‘פרקט’ גרניט פורצלן – סוג הפרקט הזה הוא למעשה אריחי גרניט פורצלן, מרצפות לכל דבר ועניין, בעלות טקסטורה של פרקט. גם כאן המראה דומה מאוד לפרקט העץ, כך שהמתבונן לא תמיד יוכל לזהות שמדובר בגרניט פורצלן – עד שידרוך על הרצפה ברגליים חשופות. עם זאת, פרקט שכזה דורש רובָה, כמו כל מרצפות, דבר שמעט ‘מקלקל’ את המראה דמוי הפרקט. דרכים להסוואת הרובה מאפשרות להתגבר על כך בצואה כמעט מושלמת.

איזה פרקט הוא המתאים ביותר לבית הישראלי?

כפי שציינו קודם לכן, התשובה לשאלה זו היא עניין של העדפה בלבד: מאחר שהפרקט בישראל לא משמש בתפקידו הייעודי, הפרקטיקה משמשת כאן שיקול של ממש, בהתאם לתכונות הסוגים השונים וה’התנהגות’ שלהם בבית.כך למשל, מי שמחפש את הפרקט הקלאסי, החורק תחת צעדיו, שואף לפרקט שיחזיק מעמד שנים, אבל גם כזה שמתיישן במראהו – יבחר ללא ספק בפרקט העץ; מי שמחפש את האלטרנטיבה הזולה יותר, שמציעה בכל זאת תחושה דומה לעץ ומאפשרת פחות כאבי ראש בעת ההתקנה וההסרה – יבחר בלמינציה; מי שמבחינתו התחושה היא לא השיקול המרכזי, אלא בעיקר המראה, ומעדיף פרקט שאפשר לנקות במים בלי חשש, יבחר בגרניט פורצלן.

ושנם עוד שיקולים שחשוב לזכור כאן:

  • פרקט הלמינציה מחזיק מעמד לזמן קצר יותר, באופן יחסי (כמה שנים), ובשלב מסוים מתחיל להתקלף
  • את מראה המרצפות בגרניט הפורצלן אפשר להסוות באמצעות הנחת פאנל פולימרי אשר ‘יחזק’ את המראה דמוי הפרקט
  • בעיצוב הנורדי־סקנדינבי – שבגלו אנחנו כאן, כמובן – ההעדפה היא תמיד לחומר הטבעי ביותר. מדובר בחלק מרכזי בפילוסופיה העומדת מאחורי הסגנון העיצובי הזה, ולכן מוצרים דמויי חומרים אחרים ישתלבו בו בצורה טובה פחות.

כפי שאפשר להבין, האפשרויות היום רבות מאוד. מספיק להסתכל על מגוון הצבעים והטקסטורות שממתינים לכם בתחום הפרקטים כדי לדעת זאת. בישראל, שבה הפרקט הוא בעיקר הצהרה עיצובית, הכול עניין של העדפות ופרקטיקה: חשבו היטב על התכונה של כל סוג פרקט, והחליטו בהתאם לכך מהו הפרקט המועדף בבית הישראלי שלכם. כך או כך אנחנו מבטיחים לכם: בחרתם נכון – שכן הפרקט הוא תוספת אדירה לכל חלל.