Uncategorized

קש, במבוק וראטן: פריטים טבעיים בעיצוב הבית

תגובות |shay|

חומרים טבעיים הם חלק בלתי נפרד מהעיצוב הסקנדינבי. עץ הוא הבולט מביניהם, ויש לו תפקיד משמעותי בבתים הסקנדינביים – הוא מכניס חמימות לחלל הקר. לצידו בולט גם השימוש בבטון, מתכת ובדים טבעיים.

בשנים האחרונות נוספו לכל אלו חומרים טבעיים מן הצומח, המאפשרים ליצור פריטים במגוון סגנונות, המוסיפים לסגנון הסקנדינבי עוד טאץ’ טבעי, חמים ונינוח. הכוונה היא בעיקר לפריטי קש, ראטן ובמבוק, שהפכו לטרנדיים בעיצוב בשנים האחרונות. היתרון הגדול שלהם הוא הנגישות והמחיר הנמוך יחסית, המאפשר לשלב אותם בכמה חדרים או פינות בבית, מבלי להתחייב לרהיטים גדולים ויקרים.

גם הצבעוניות משדרת טבעיות | עיצוב: מאי מורגנשטיין

חומרים טבעיים לעיצוב פנים או חוץ הבית | עיצוב: מאי מורגנשטיין

פריטים מומרים טבעיים למראה נונשלנטי | עיצוב: נעמה אטדגי | צילום: יונתן תמיר

חדר שינה מעוצב בסגנון נורדי עם שידה עשויה מחומרים טבעיים | עיצוב: מאי מורגנשטיין | צילום:

שמירה על איכות הסביבה, חיבור לטבע ואווירת רוגע

“השימוש בחומרים הטבעיים נהיה כל כך נפוץ לאחרונה בדיוק כמו טרנד הצמחים, כי אנשים פשוט רוצים להתחבר לטבע ,לפשטות ולהתנתק קצת מהטירוף היום יומי”, מסבירה מעצבת הפנים נעמה אטדגי. “עוד סיבה לכך היא המודעות ההולכת וגוברת לשמירה על איכות הסביבה. אנשים מנסים לצמצם את השימוש בפריטים העשויים מפלסטיק ולהשתמש יותר ויותר בחומרים טבעיים שלא פוגעים בסביבה”, היא מוסיפה.

“כיום ניתן לשלב את החומרים הטבעיים כמעט בכל מוצר בבית”, אומרת מעצבת הפנים מיכל וולפסון.

פינת אוכל בסגנון טבעי | עיצוב: שיר שטיגמן | צילום: קרין רבנה

“שימוש בחומרים טבעיים הוא דרך מצוינת לתרום לאיכות הסביבה ולהכניס את אווירת החופש לבית, וכך להרוויח תחושת רוגע ונעימות. פריטים מחומרים טבעיים מתאימים גם כריהוט פנים וגם כריהוט חוץ, הם בעלי מראה קליל למרות שהם חזקים ועמידים, הם משמרים את החומריות הטבעית והם יכולים לבוא לידי ביטוי בעיצוב מקורי, מוקפד ואוורירי”, היא מסבירה.

“פריטים מחומרים טבעיים מתחברים היטב לעיצוב הסקנדינבי גם בזכות הנונשלנטיות שהם מייצרים”, מסבירה מעצבת הפנים סתיו ברין. “הם מאפשרים ליצור מראה לא מהודק, מובנה ומתאמץ מדי, שמשרה אווירה נינוחה ורגועה. חלק מתחושת הנינוחות קשורה לטכניקה. בדרך כלל הפריטים מהחומרים הטבעיים עשויים בעבודת יד, כך שהם מכניסים מלאכות מסורתיות אל הבית, דבר שמוסיף תחושה אינטימית של מגע יד אדם והזמנה להתפעל ולהעריך את העבודה שנעשתה עבורם”.

גם בחדר הילדים | עיצוב: דנה לוגסי ביטון

גב מיטה שהוא גם מחומרים טבעיים וגם DIY | עיצוב: חני סבג | צילום: אסף ברנר

חדר שינהבשילוב של עץ, מקרמה ופשתן | עיצוב: מיכל וולפסון | צילום: איתי בנית

הכל מתחיל מהרצפה – גם השטיח מחומר טבעי | עיצוב: דנה לוגסי ביטון

נעים להכיר: קש, במבוק וראטן

קש הוא גבעול יבש של דגן. השימוש המסורתי בו היה כחומר לבעירה, כמצע לשינה, ככיסוי לגגות, כמזון לבהמות וכן כחומר לקליעת סלים וכובעים. היום משתמשים בקש לקליעת פריטים רבים המשתלבים בעיצוב הבית, ביניהם סלים לאחסון, אהילים ושטיחים.

במבוק הוא עשב חלול בעל סיבי אורך ומפרקים שמקנים לו חוזק רב. הוא גדל בקצב מהיר מאוד ולכן הוא זמין וזול יחסית. בזכות חוזקו הפך הבמבוק חומר נפוץ לרהיטים כגון כיסאות, שולחנות, מדפים ושידות.

ראטן הוא צמח משתרג ממשפחת הדקליים. הוא בעל גזע דק ומלא, והוא גמיש ונוח לקצירה ולעיבוד. נוהגים לקלף את המעטפת החיצונית שלו ולעבד אותו לסיבים שמשמשים לאריגה ולקליעה. הראטן נפוץ בעיצוב הן ברהיטים, כמו שולחנות, כורסאות, אהילים, גב מיטה, והן באקססוריז כגון סלים.

איך משלבים פריטים טבעיים בעיצוב הבית

“כשמשלבים חומרים כמו קש וראטן בחלל חשוב מאוד ליצור שילוב שלהם עם חומרים אחרים. רהיטים מעץ ואביזרים משלימים העשויים כותנה וחומרים טבעיים נוספים ייצרו את האיזון המושלם”, אומרת אטדגי. “כשמשלבים צבעים נוספים עם החומרים הטבעיים חשוב שהם ידברו בשפה הטבעית ויהיו בצבעוניות רגועה. גווני חום בהיר, אפור חמים וחמרה יעבדו נפלא, לצד גוונים צבעוניים יותר אבל עדיין רגועים וטבעיים, כמו ורוד פסטלי או ירוק מרווה”, היא מסבירה.

וולפסון ממליצה לשלב את המראה הטבעי עם חומרים טבעיים מנוגדים וחזקים יותר כמו בטון וברזל, ולהוסיף לצידם צמחייה טבעית, לצד צבעוניות מונוכרומטית של גווני מוקה ובז’.

“כשקונים מוצרים מקש, במבוק וראטן חשוב רק לשים לב לגימורים של המוצר. פעמים רבות הפריט מיוצר בעבודת יד, וחשוב שהעבודה תהיה מוקפדת ושהגימור יהיה חזק ועמיד”, מציינת אטדגי.

חדר שינה בסגנון בוהו שיק ומשלב פריטים מחומרים טבעיים על רקע הקיר הירוק המבליט אותם | עיצוב: מיכל וולפסון | צילום: איתי בנית

אהיל מקש וצמחייה טבעים על רקע ספרייה שחורה עם עץ | עיצוב: מיכל וולפסון | צילום: איתי בנית

נראה כי המודעות שלנו לשמירה על איכות הסביבה רק תלך ותגבר, ועמה גם הרצון להתחבר יותר לטבע ולהכניס אותו הביתה. השימוש בחומרים מן הטבע הולך יד ביד עם מגמות אלו, ולכן הטרנד של שילוב חומרים כגון קש, במבוק וראטן בעיצוב רק ילך ויתרחב. פריטים מחומרים טבעיים מתחברים היטב לעיצוב הנורדי, לא רק בגלל החמימות שהם מוסיפים לחלל, אלא גם בגלל הפונקציונליות שלהם (הבולטת למשל בסלי הקש שמהווים פתרון לאחסון בחדרים רבים) והפשטות שהם תורמים לעיצוב. מעבר לכל, החומרים הטבעיים מצליחים להוסיף לכל חלל אווירה רגועה ונעימה, שהיא אולי התמצית של העיצוב הנורדי.

 

אספנו עבורכם כמה פריטים שאהבנו במיוחד:

ספסל במבוק דקורטיבי עם מושב קלוע מראטן בצבע טבעי של THE OLD BOX

לרכישה לחצו כאן

ספסל במבוק THE OLD BOX

 

ארונית ראטן עם מסגרת שחורה דקה של THE OLD BOX

לרכישה לחצו כאן

ארונים ראטן THE OLD BOX

 

מדף ספרים מעץ אלון מלא בשילוב ראטן של סטודיו דפני

לרכישה לחצו כאן

מדף סטודיו דפני | עיצוב וצילום: דנה לוגסי ביטון

 

כורסא מרובעת מראטן בצבע טבעי כולל כריות מושב ומשענת מבד כותנה בצבע קרם של THE OLD BOX. (קיימת גם בגודל המתאים לילדים) 

לרכישה לחצו כאן

כורסת ראטן THE OLD BOX

 

אהיל קלוע מראטן בצבע טבעי המפיץ אור נעים וחם של THE OLD BOX

לרכישה לחצו כאן

אהיל קלוע THE OLD BOX

 

שטיח קש בקליעה עבה של השטיח האדום

לרכישה לחצו כאן

שטיח עגול באריגה שטוחה עם פרנזים של השטיח האדום

לרכישה לחצו כאן

 

שידה מעץ אלון מלא משולבת עם ראטן סטודיו דפני

לרכישה לחצו כאן

שידת צד סטודיו דפני | עיצוב וצילום: דנה לוגסי ביטון

 

ספריית ראטן בשילוב אחסון סגור של תומיק

לרכישה לחצו כאן

ספריית ראטן של תומיק

 

שידת מגירות מראטן של תומיק

לרכישה לחצו כאן

שידת מגירות של תומיק

 

מיטה עם גב מראטן של תומיק

לרכישה לחצו כאן

מיטה עם גב מראטן של תומיק