מגזין

DIY – עשו זאת בעצמכם, גם בדל”ת אמותיכם

תגובות |shay|

היינו שם כבר, והינה אנחנו שוב חוזרים אליו – אל הסגר. נדמה שאף אחד לא חשב שנהיה שוב במצב הזה, אבל אם אנחנו כבר כאן, בואו נפיק מזה את המיטב. איך? בעזרת שלוש אותיות לועזיות חביבות, DIY, Do It Yourself או ‘עשו זאת בעצמכם’. לא תאמינו כמה אפשר להפיק מהעיקרון החביב הזה, בדיוק בימים אלו של סגר ושל הסתגרות בבתים.

עיקרון ה־DIY תפור בדיוק לזמנים כאלו. זו אפשרות נהדרת לעצב את הבית ולחדש אותו בעזרת ערך מוסף – שהרי אתם אלו שעשיתם זאת במו ידיכם, ולא אף אחד אחר. זו גם דרך נפלאה לחסוך בכסף, להעביר את הזמן וכמובן ליהנות עם הילדים ולשתף אותם. לא מספיק? עיקרון ה־DIY גם שומר על עקרונות הקיימות, ומאפשר לנו לעצב על ידי מִחזור ושמירה על הסביבה.

כדי שלא נשאיר אתכם רק עם מילים והכרזות – קבלו כמה דוגמאות מצוינות לעיצוב DIY בבית:

מחדשים את חדר השינה

תלוי על ענף | עיצוב: מיכל וולפסון

מתלה לחדר שינה DIY אשרמשמש כפריט דקורטיבי ופונקציונאלי לחדר. הענף מוסיף חיבור לטבע והוא גם משמש כמתלה נוח תיקים, תכשיטים, צעיפים וכדומה. הוא עשוי גזע עץ (שמצאנו מתחת לבית), בתוספת חבלים קשורים, אשר מחוברים לתקרה. קיר הצבע הנבחר מעניק אווירת רוגע ונעימות לכל החדר ומשתלב מאחוריו בהרמוניה מוחלטת.

צבע הקיר: IS 0478 של נירלט

צילום: דנה סטמפלר עשהאל

צביעת המיטה וגב המיטה | עיצוב: מעיין פיינשטיין

את חדר השינה הזה עיצבה מעיין לפי עיקרון ה־DIY כמעט באופן מלא: המיטה היא למעשה מיטה ישנה שהמתינה בעליית הגג של בעלי הדירה, וחודשה; היא נצבעה בשחור־אפור – צבע שהיווה את הבסיס לגוונים בכל החדר; קירות החדר נצבעו בירוק־אפרפר רגוע ונעים, שמחמיא לנגיעות השחור של התאורה ולעץ שבשידות הצד. התמונה שעל הקיר (שהמעצבת פשוט מסרה ללקוחותיה באהבה רבה) והירוק של העציצים מוסיפים את נגיעת הצבע שמחיה את החדר.

צבע הקיר IS 0580 של נירלט

צבע גב מיטה IS 0536 של נירלט

לבן על גבי ורוד | עיצוב: דניאל שלייפר

חדר השינה הזה מושתת על שני אלמנטים מרכזיים, ועל עיקרון DIY אחד בולט. שני האלמנטים – צביעת הקיר וצביעת מיטת השינה; עיקרון ה־DIY – צביעה עצמית. על ידי צביעת המיטה חודש המראה שלה והפך רענן יותר ומודרני יותר; על ידי צביעת הקיר שמאחוריה, קיבלה המיטה כולה, ‘זירת השינה’, הבלטה משמעותית, והוסיפה לחדר כולו הרגשת נעימות מרגיעה, כמו שבכל חדר שינה צריכה להיות.

מחדשים לילדים

לוח וגיר | עיצוב: סתיו ברין

זו, לדוגמה, אפשרות נהדרת ליצירה עם הילדים בבית: מחליטים מהי הצורה הרצויה של הלוח (אפשר, למשל, ליצור לוח מקורי בצורת בית) ותוחמים את הצורה הזו, לאחר מדידות כמובן, בעזרת וושי טייפ. לאחר מכן צובעים בעזרת צבע גיר שחור. חותכים – שוב, לאחר מדידות מדויקות – לייסטים מעץ ויוצרים מהם מסגרת ללוח. מדביקים, ויש לכם יופי של לוח שיצרתם יחד בחדר הילדים.

ורוד עתיק | עיצוב: מירית פיש

המעצבת בחרה לעצב את חדר הילדים הזה על ידי צביעת DIY, בשלושה גוונים של ספריי – חום, זהב ו־ורוד עתיק. הרעיון היה ליצור מוצרים שלא בהכרח רואים בחנויות, בתקציב נמוך יחסית ועם קצת מאמץ ויצירתיות. כל החדר עוצב בקונספט של פינות: פינת יצירה, פינת מטבח, פינת משחקים, פינת התארגנות ועוד. “בחדר ילדים יש הזדמנות ליצירתיות גבוהה מאוד, שתיתן מענה על הצרכים”, מסבירה המעצבת. “צביעה, ריסוס, הדבקה וסידור נכון מביאים ליצירת חדר החלומות”.

הקירות נצבעו בצבע IS 0126 של נירלט

צילום: אורית ארנון

המטבח עבר שדרוג ע”י צביעה מחדש | צילום: אורית ארנון

כאן מבשלים | עיצוב: מעיין פיינשטיין

מטבח הילדים הזה, של איקאה, שודרג ושופץ על ידי המעצבת בעזרת ספריי צבע כחול כהה והוספה של אקסנטים בזהב בידיות ובברז, גם כן בעזרת ספריי. משטח העבודה צופה בטפט בגוון תכלת־לבן, שיתאים לצבעי המטבח, וכן כדי לדמות משטח עבודה אמיתי. זריקת הצבע השובבית מופיעה בגב המטבח, שלא קיים במטבח של איקאה: “ביקשתי מאח שלי, שהוא גם נגר, לחתוך לי חתיכת דיקט בגודל החלק האחורי של המטבח, וכיסיתי אותו בטפט צבעוני שמזכיר אריחים של מטבח אמיתי. הדבקתי אותו בעזרת דבק חם, הוספתי ידיות עץ שצבעתי בספריי זהב והדבקתי גם כן עם דבק חם כדי לדמות את כפתורי הכיריים”. על קירות החדר, מחוץ לגבולות המטבח הקטן, הודבקו מדבקות משני סוגים, אחת על כל קיר, כדי להוסיף צבע. נתלו גם מדפי ספרים ופינת רביצה כיפית לילדים שניתן לפרוס, והיא הופכת למיטה זוגית. כך נוצר חדר שהוא גם יפה וגם שימושי.

המטבח נצבע בגוון IS 0633 של נירלט

המטבח עבר מהפך

אלומה של צבע | עיצוב: מעיין פיינשטיין

עבור פינת הישבה הזו נקנתה מנורה באיקאה, והוצבו בה שולחן וכיסאות שכבר היו לבעלי הבית מדירתם הקודמת. “החלטתי לשדרג את פינת הישיבה הסטנדרטית למשהו כיפי ומגניב שאין לכל אחד”, מספרת המעצבת. “מהמנורה, שנתלתה קרוב לתקרה, יוצאת אלומת אור בגוון צהבהב לאורך הקיר, אל השולחן והכיסא. עשינו זאת בעצמנו: קודם נצבעה אלומת האור על הקיר, אז מיקמתי את השולחן והכיסאות במקום הרצוי, סימנתי על השולחן את האזור שצריך להיצבע וצבענו את חלק השולחן והכיסא באותו גוון, בצבע שמתאים לעץ (פוליאור מגוון). כך נוצרה פינה צבעונית, יפה ומיוחדת בחדר, רק על ידי שימוש בצבע”.

 הקיר נצבע בגוון IS 0011 של נירלט

אלומת האור נצבעה בגוון IS 0896 של נירלט

בחלל הציבורי

קיר קרניזים | עיצוב: סתיו ברין

חשבתם פעם ליצור קיר שכולו קרניזים? זה נשמע מאתגר, אבל זה די פשוט: בוחרים את תבנית הריבועים הרצויה, מבחינת גודל, מרווח ועוד, חותכים את העץ בהתאם, מדביקים לקיר באמצעות דבר סיליקון, ולאחר שכל זה מתייבש – מתחילים לצבוע. צריך לקחת בחשבון שנדרשת כאן עבודת מדידות יסודית, וכן המתנה עד שהדבק יתייבש. אז התאזרו בסבלנות, וצאו לדרך!

חצי הקיר נצבע בגוון is 0620 של נירלט

צילום: Crazy Nordic

נכנסים הביתה | עיצוב: מיכל וולפסון

“הכניסה לבית הייתה מוקד של בלגן, עם נעליים, תיקים והרבה ניירת”, מספרת המעצבת. “ידעתי שקודם כול, עוד לפני העיצוב, אני חייבת לדאוג לאחסון נכון שישאיר את הכניסה נקייה. רכשתי יחידת אחסון לנעליים מאיקאה, ושדרגתי אותה עם ידיות עור שהוספתי ורגליים שנצבעו בזהב”. קיר הכניסה נצבע באפור גרפיט  (לצביעה מדויקת בעצמכם, מומלץ להדביק מסקינגטייפ בצדדים בזמן הצביעה). על הקיר הותקנו מתלים DIY של ZARA HOME, שבמקור שימשו כידיות לארון ו’הוסבו’ לתפקידם החדש על ידי המעצבת.

גוון הקיר: NGY 08 של נירלט

כניסה מרשימה | צילום: דנה סטמפלר עשהאל

חותמים עם הילדים | עיצוב: חגית בכר

אם רוצים ליצור משהו באמת ייחודי למשפחה? הרי שכפות ידיים כמו שלכם אין לאף אחד אחר. במקום עוד קיר תמונות משפחה, החליטה המעצבת ליצור קיר תמונות כפות ידיים של כל המשפחה. היא שלחה אליהם הוראות מפורטות עם הגדלים, הכיוונים והגוונים שבהם צבעו את חללי הבית השונים. הם עשו עבודה נהדרת!

הגוונים בהם השתמשו: IS 0496, IS 0146, IS 0531, NTC 103 של נירלט

משאירים חותם במסגרת | צילום: אבי קבלו

קיר תמונות | עיצוב: דניאל שלייפר

הדבר הבולט שנעשה בחדר הזה הוא, כמובן, צביעת חצי מהקיר – חציו התחתון דווקא – בצבע כחול. לא צריך הרבה יותר כדי להשיג מראה חדש לחלל, וכל זה באמצעות בחירה נכונה של צבע עם נוכחות, וצביעה עצמאית. התמונות התלויות על הקיר, של אטסי, גם הן בסגנון DIY שכן ה’מסגרות’ שלהן הן בעצם פולדרים שנותרו ללא שימוש, ומוסיפים לאופי ה’עבודתי’ של חדר העבודה.

חצי הקיר התחתון נצבע בגוון IS 0668 של נירלט

חצי הקיר העליון נצבע בגוון: EXTRA WHITE של נירלט

DIY פשוט ויפה של תמונות לקיר | צילום: עידן גור

ממסגרים את זה | עיצוב: דניאל שלייפר ושרית אבו

“את קיר התמונות הזה יצרנו מפלייסמנטים וממסגרות של איקאה”, מספרת דניאל, אך החוכמה כאן היא לא רק להשתמש במוצרים ממוחזרים, או בעלי ייעוד שונה במקורם, אלא לדעת כיצד להציב אותם ואיך לשלב אותם בצורה הרמונית בין האחד לשני. הצבעוניות הבולטת של הפלייסמנט, לצד שאר האלמנטים השחורים ברובם, וצביעת הקיר בשני גוונים – כל אלו יוצרים מראה של קיר שיקי, מודרני, שאפשר כמעט לחוש בו את הקצב.

הקיר נצבע בגוונים: IS 0448, IS 0491 של נירלט

רעיון יצירתי ומהמם של קישוט לקיר | צילום: עידן גור

אינספור אפשרויות ממתינות לכם דווקא כעת, בזמן הסגר, בטח ובטח אם התפנה לכם זמן ויש לכם יותר חופש. היו יצירתיים, השתמשו כהשראה בשלל הדוגמאות שהבאנו כאן – והתחילו ליצור. תתפלאו עד כמה אתם ‘הנדימנים’, ועד כמה אפשר במאמץ מינימלי, ובהשקעה כספית מינימלית עוד יותר, לעצב את הבית בצורה מקסימה.