זרקור

כשהיצירתיות פוצחת במחול המתכת | SVƎN – זרקור + הטבה

תגובות |shay|

בעולם הנמצא סביבנו ישנם שלל סוגים של חומרים. כל אחד מאיתנו נתקל בהם, באופן יומיומי, אבל נדמה שבעיניי אנשים מסוימים הם פשוט מחכים: מחכים שנעשה איתם משהו, שנגלה את הייעוד שלהם, שנהפוך אותם מחומר ותו לא – ליצירה של ממש. המותג המסקרן SVƎN ממחיש זאת בצורה הטובה ביותר, וכיצד? מתכת היא מילת המפתח.

השילוב שבין היצירתיות של ליאור לבין יכולות הייצור של ג’וני ייצר קולקציה מרהיבה | צילום: יונתן קובלנץ

ליאור והיצירה TZIR | צילום: שני רייך

הכול החל בפנייתה של ליאור קנטור, סטודנטית לאדריכלות, אל חברהּ ג’וני מאיה, מנהל מפעל לייצור ולעיבוד מתכות. היא בדיוק עסקה בעיצוב עבודתה הראשונה – פריט דקורטיבי לדירתה, והוא אהב את הרעיון, ‘זרם’ איתו בצורה מלאה, ותרם את חלקו כדי שהתכניות יצאו אל הפועל.

בתחילת השנה הם הקימו יחד את המותג SVƎN, שהרעיון המרכזי בו הוא שילוב בין יצירתיות רבה לבין עבודה מדויקת עם מתכת. המוצרים, המיועדים לשמש כ־Wall Decor לבתים ולדירות בעלי קו נקי, חתוכים במכונת לייזר חדשנית מפח דקופירט – סוג של פלדה אשר מציעה פני שטח חלקיים ונקיים בעובָיִים דקים, וכך ניתן מאפשר לעבד אותה בצורה יפה ואיכותית יותר מאשר בעבודה עם ברזל סטנדרטי.

מוצרים בקו נקי ועדין

מאז שהחלו, קיבלו ליאור וג’וני שלל פניות מחברים וממכרים, שאהבו את הקו הנקי והעדין של המוצרים. בחודשים האחרונים הם עמלו על שיטת ייצור שתאפשר מכירה של היצירות במחירים נוחים, תוך שמירה על איכות גבוהה של חומרים ושל עבודה.

היום SVƎN הוא מותג המציע אלמנטים דקורטיביים נקיים ומונוכרומטיים לבתים מודרניים, מינימליסטיים ומלאי אופי. הקולקציה הראשונה והעיקרית של המותג משחקת על טהרת הקווים השחורים, בגדלים שונים ובצורות שונות. הקו המרכזי המלווה את הקולקציה הוא האשליה התלת־ממדית, בין אם ביצירת צורות גאומטריות ומשחקי עומק, ובין אם ביצירת קווים מתעקלים המעניקים תחושה של תנועה, של קיפול ושל דינמיות.

KUBIA | צילום: יונתן קובלנץ

“בחרנו לקרוא למותג סוֵון, שם נורדי פופולארי, מכיוון שאנחנו רואים את היצירות – אשר מהוות חלק ממגמת פריצה של העיצוב הסקנדינבי לעולם העיצוב הישראלי בשנים האחרונות – כשואפים לטוהר הגאומטרי ולפשטות המונוכרומטית המאפיינים את העיצוב הנורדי, תוך שהן מתאימות גם לאופי הקליל, שטוף האור והצעיר של הבית הישראלי”, מספרים ליאור וג’וני. “הרעיון החשוב ביותר של SVƎN היה לייצר אומנות דו־ממדית שתעורר את הסקרנות שלנו. היצירות שלנו מינימליסטיות אבל נועזות, ומעוצבות כדי להתאים לכל מיני ממדים. הן נראות מצוין בדירה קטנה, מכיוון שהן לא תופסות הרבה מקום אבל תמיד מושכות תשומת לב; מצד שני, הן משתלבות מעולה על קירות ענקיים בבתים גדולים – כי הן תמיד גורמות לאנשים להסתכל מהצד, לחקור ולבדוק אם זה דו־ממדי או תלת־ממדי. לא משנה איפה תולים אותה, יצירה של SVƎN תמיד מעוררת שיחה”.

אשליה של תלת מימד | צילום: יונתן קובלנץ

יוצרים עולם חדש, גם באמצע הלילה…

מאחר שמדובר, ללא ספק, בפריטים מיוחדים, התעכבנו על תהליך היצירה שלהם. כאן, כפי שמשתף ג’וני בשמחה, מתגלה תהליך מרתק, שלא פוסק לרגע: “כל הזמן נולדים אצלנו פריטים חדשים, ביניהם כאלו שנשארים ‘במגירה’, וביניהם כאלו שמצטרפים מייד לקולקציה. משום מה, כמעט תמיד בשבת בשתיים בלילה ליאור שולחת לי שרטוטים של רעיון חדש, ובדרך כלל באותו שבוע אני כבר מייצר דוגמה ראשונה. כשהדוגמא מוכנה, אנחנו נפגשים לקפה אצל ליאור או אצלי ומנסים לתלות אותה באחד מהבתים שלנו, וכך אנחנו מזהים בקלות רבה יותר מה דורש תיקון. אנחנו ממשיכים לייצר בדרך זו כמה גרסאות, עד שמוצאים את ‘האחת’. זה יכול לקרות אחרי שלוש גרסאות, או אחרי 20. תמיד כיף לראות אנשים שמגיעים אלינו ומתלהבים מכל ה’שאריות’ שתלויות לנו על הקירות”.

 

אפשר רק לדמיין כמה יצירות כאלו תלויות בבתיהם של השניים, אך האם מכל אלו ישנה יצירה אחת אהובה במיוחד? לליאור ברור מהי – ויש לבחירה הזו שיקול סנטימנטלי־נוסטלגי: “הפריט האהוב עליי הוא KUFSA, כי הוא הראשון שעיצבתי”, היא משתפת. “מהרגע שעברתי לדירה הראשונה שלי היה לי חשוב מאוד שתהיה בה אומנות ומשהו ייחודי משלי, שיוסיף עניין לבית – אבל גם ישתלב עם הצבעים שרציתי וכמובן יישאר במסגרת התקציב. מצאתי דברים מדהימים, אבל תמיד ידעתי בדיוק מה אני רוצה: משהו גאומטרי ונקי, שיהיה בו קצת מעֵבֶר. התחלתי לשחק עם ריבועים ומלבנים בכל מיני תוכנות לעיצוב בתלת־ממד, העברתי לדו־ממד וחשבתי על חומרים שאפשר יהיה להכין את זה מהם. שיגעתי את כל החברים, והתעקשתי שיגידו אם זה דו־ממד או תלת־ממד.
אחד מהחברים האלה היה ג׳וני, שהתלהב מהרעיון לייצר את KUFSA במפעל, וכבר באותו שבוע הגרסה הראשונה (שעדיין תלויה לי על הקיר) הייתה מוכנה. אחרי עוד כמה גרסאות ששיפרו את הצורה, את העובי, את המשקל וכולי, כבר התחלנו למכור אותן”.

קולקציה על טהרת הקווים השחורים | צילום: יונתן קובלנץ

אז כפי שאפשר להבין, SVƎN הוא מותג לא שגרתי, לא רגיל ובעיקר לא חד־ממדי. השילוב שבין היצירתיות של ליאור לבין יכולות הייצור של ג’וני, בין המתכת המדויקת לבין ראיית העומק של שניהם, יוצר קולקציה שלא רואים בכל יום – ושבהחלט כדאי גם לכם לבחון אותה מכל הצדדים ומכל הכיוונים, תרתי משמע.

 

לאתר של SVƎN – לחצו כאן

לעמוד הפייסבוק של SVƎN – לחצו כאן

 

הטבה לגולשי המגזין:

15% הנחה במהלך חודש דצמבר על הפריטים של SVƎN 

קוד ההטבה:  CRAZYNORDIC